Tramp-Kramp

Mehmet Necati GÜNGÖR

ABD Başkanlık seçimi Donald Trump'ın galibiyetiyle sonuçlandı. (Trump diye yazılır, tramp diye okunur.)

Aslında seçimin sayısal galibi Hillary Clinton. Oy bazında binde iki gibi bir oranla önde olmasına rağmen, seçim sisteminin özelliği nedeniyle gerekli delege sayısını tutturamadı ve Trump karşısında beklenmedik bir yenilgiye uğradı.

Amerikan halkının, entelektüelinin, sanat çevrelerinin ve hatta partisinden kimi şöhretlerin sevmediği, hatta nefret ettiği bir isim Trump.

Trump, onlar için "kramp" oldu. Galiba, bazı nedenlerden dolayı bizim için de...

Tramp, önce Hillary'nin midesine oturdu.

Sonra Obama'nın, Sonra simgesi eşek olan Demokratların... Trump, İslâm dünyasına karşı sert emeller besleyen bir başkan olarak göreve başlıyor.

İlk işi, Ortadoğu'daki "islâmi" diye nitelenen radikal unsurları temizlemek olacakmış.

Putin ile arası fevkalâde iyi. Sisi'yi çok beğeniyor.

Çok iyi bir Ortadoğu uzmanı olan gazeteci Hüsnü Mahalli'den öğreniyoruz ki, başkan olarak ilk ziyaretini Mısır'a yapacakmış.

Bu arada çoğunluğu elde ettiği Kongre'den Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olduğuna dair bir de karar çıkartacakmış.

Hedefinde Arap dünyasındaki krallar ve emirler varmış. Kongreden çıkarılan 11 Eylül kararıyla 3 bin mağdur sırada, Suudi Arabistan'a yönelik toplam 8 trilyon dolarlık tazminat davaları açılabilirmiş.

Oralarda yeni bir "Arap baharı" yaşatılabilirmiş. Trump-Putin dostluğundan ne çıkar dersiniz? Esad'ın Suriye'de kalıcı olması çıkar elbet.

Bu durumda Türkiye'nin tezleri nasıl zarar görür dersiniz? Tramp, terör ve PKK konusunda hassasiyeti olan canı yanmış vatandaşlarımızın midesine de kramp gibi oturdu.

Şöyle ki: "Kürtlerin hayranıyım" dedi.

O'nun "Kürtler" sözünden Kürt vatandaşlarımızı değil, HDP veya PKK'yı anlamak lâzım herhalde.

Trump yüzünden ABD'yi terk edip Kanada'ya göçmenlik sırasına giren pek çok Amerikalı varmış. Başvurulardan internet sitesi çökmüş. Peki, bu "kramp" bizim bünyede nasıl bir tahribata yol açar?

Hiç düşüneniniz oldu mu?Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...
Yorumlar