Ülkü Ocakları

Burak AŞIKOĞLU

Merhaba değerli Okurlar,

Bu haftadan itibaren MHP kurultayına kadar her hafta bir yazımı sizlerle paylaşacağım. Ülkü Ocakları tedrisatından geçmiş bu kardeşinizin bütün görüş ve önerileri, daha iyiyi aramak bulmak ve uygulamak için bir çabadan öte olmayacaktır. Hal böyle iken bize destek olmanızı sesimizi duyurmanızı canı gönülden diliyorum. Bu süreçte bir kusurumuz olursa şimdiden affola. İlk paylaşımlarım da aklımın erdiği ilk yıllarda, gözümü açtığım yer olan ÜLKÜ OCAKLARI olacak. Hepinizi en samimi duygularla selamlıyorum.

İyi okumalar efendim.  

Burak AŞIKOĞLU
İletişim için: [email protected]

 

ÜLKÜ OCAKLARI

ÜLKÜ OCAKLARI 1966 yılında kurulmuş köklü bir kurumdur.

Beslendiği fikir, yüzyıllar önceden bu yana gelen Türk Milliyetçiliği fikridir. Bu fikrin Türkiye Cumhuriyetinde ki ilk uygulayıcısı ise Kurucu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Ardından fikriyatımızı kurumsallaştıran ise Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş'tir. Davamızın siyasi uzantısı ise Milliyetçi Hareket Partisidir.

Böylesine ülkemiz ve milletimiz için önemli olan bu dinamik kurumun, kurulduğu günden bugüne kadar taşıdığı misyon ve vizyon hiç değişmemiştir. Uygulayıcıları değişmiştir. Yapılması gereken ülküler bellidir; ama doğru ama eksik bir şekilde uygulanılmaya çalışılmıştır.

Ülkü Ocakları'nın çalışmalarını 7'den 70'e bütün ülkücüler yakından takip etmektedir. Yapılan yararlı çalışmalar büyük takdir ve teşekkürle karşılanırken; hatalar ise aynı şiddette, hüzün ve kırgınlıklara neden olmaktadır.

Ülkü Ocakları, Türk Milliyetçiliğinin en hassas ve en duygusal damarıdır. Bu damar, tavır demektir. Bu damar, karakter demektir. Bu damar, son söz demektir. Ülkü Ocakları'nın gücü tartışılmaz bir kuvvettedir. Lakin bu gücün kerameti hiçbir şahsa ait değildir. Güç sahibi teşkilatın kendisidir. Ve o Teşkilat Türk Milletinin refahı için çalışmalıdır. Türk Milletine hizmet etmelidir. İradesi ipoteklenemez hür bir yapı olmalıdır.

Dolayısıyla Ülkü Ocakları'nın şahıslara hizmet etme gibi bir ülküsü yoktur. Kimse de Ülkü Ocaklarını "Emir eri" yapamaz! Şahısları korumaları korur, kolluk kuvvetleri korur; Ülkü Ocakları bir koruma timi veya bir güvenlik şirketi, bir şakşakçı ekibi değildir. Bu hallere dönüştürmeye çalışanlar var ise ocaklı kardeşlerim uyanık olmalıdırlar! Vebal her birimizin üzerinedir...

Ülkü Ocaklarının kuruluş amacı en kısa haliyle yüksek vasıflı Türk gençleri yetiştirmektir. Dolayısıyla en önem verilmesi gereken kısım haliyle ''Eğitim'' dir. Üzülerek söylüyorum ki,  bu konudaki eksikler ciddi boyutlardadır.

Ne yazık ki MHP ve Ülkü Ocakları belirsizlikler girdabında.
Daha doğrusu mensupları o girdapta. 
Ve bunun nedenini galiba herkes biliyor... 

Bir sonraki yazımda Ülkü Ocakları'nın bugünkü halini, sorunlarını ve çözüm önerilerimi sizlere aktaracağım.

Yazımı en heyecanlı yerinde sonlandırmak istedim :)

MHP Kurultay süreci uzayacağa benziyor. Ee bizde haliyle epey yazacağa benziyoruz...

Haftaya görüşmek üzere,

Sağlıcakla kalın. Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...
Yorumlar