Türk kırımları ve Kerkük Türkmen Katliamı

Burak AŞIKOĞLU

Tarih, ecdadımıza karşı yapılan kırımlarla doludur.  Türkler; Batı'da, Doğu'da, Kafkaslarda hep soykırımlara, katliamlara uğramıştır. Yakın tarihimizde de soykırıma uğrayan; hep biz, Müslüman Türkler olmuşuzdur.

Diğer taraftan Kafkaslara baktığımızda, son iki yüzyılın tarih sayfasının hep Türklere karşı yapılan soykırımlarla dolu olduğunu görmekteyiz. Türklerin uğradığı katliamlar sadece bugünkü sınırlarımız dışında kalan topraklarda değil, bizzat Anadolu coğrafyasında da devam etmiştir. Ancak bugün Batı kamuoyuna baktığımız zaman bu suçlamalara maruz kalan ne tezattır ki, hep Türklerdir.

Emperyalist güçler, Türlerin inanılmaz teşkilatçı yapılarının farkındaydı. Güçlü bir Türk Devletinin oluşumu onlar için çok tehlikeliydi; sömürdükleri milletlerin Türkleri bir kurtarıcı olarak göreceklerinden emindiler çünkü tarih bunu onlara öğretmişti. Bu yüzden Türkleri bölmek için birçok yöntem denemişlerdir. Yer yer o kirli emellerine ulaşmışlardır da. Günümüzde de halen siyasi ve kültürel soykırım yapma çalışmaları devam etmektedir. Bugün dünyada egemen kültürün istediği ve yönlendirdiği şekilde bir mankurtlaşma operasyonu yapılmaktadır. İnsanlara asılları unutturulmakta, benliklerinin ve iradelerinin yitirilmesi amaçlanmaktadır. Türkleri milli şuurdan uzaklaştırmak, özellikle gençlerin ahlakını bozmaya yönelik yeni asimilasyon çalışmalarının da farkında olmak gerekmektedir. 

Geçmişte yaşanılanlardan ders çıkarmak ve hafızalardan silinmemesini sağlamak ise asli vazifelerimiz arasında olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, yüce Milletimiz, tarihin her devrinde büyük devlet olma ülküsüne ulaşmıştır. Böylesine büyük ve köklü bir milletin mensubu olmak da bizler için en büyük onur ve övünç vesilesidir. 

14 TEMMUZ, birazdan değineceğim yine bir Türk Kırımı; 1959 yılında bugün başlayan ve üç gün üç gece süren kanlı katliamın başladığı gün...  

Aynı zamanda Türkmen Şehitlerini anma günü. Türkmen şehitlerimizin tamamına Allah'tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Allah bu büyük acıları bir daha Türk soyuna yaşatmasın. Allah, Türkü Korusun ve Yüceltsin.(AMİN)


Kerkük Türkmen Katliamı (14-16 Temmuz 1959)


Türkmenlerin Irak' taki en önemli yerleşim merkezleri: Kerkük, Tazehurmatı, Tuzhurmatı, Kifri, Hanekîn, Karatepe, Mendeli, Musul, Telafer, Erbil ve Altunköprü'dür.

Türkmen toplumu, nüfus oranları ile Irak'ın üçüncü unsurudur. Yüzyıllardan beri bu coğrafyada bulunan Türkmenler, çeşitli yönetimler tarafından zaman zaman soykırımlara maruz kaldılar. Türkmenler unutulması mümkün olmayan acılı günler yaşadılar. Bunlardan bir tanesi de 14 Temmuz 1959 tarihinde Kerkük te meydana gelen soykırımdır. Türkmenlerin yaşadığı en büyük facialardan biri olan Kerkük Katliamı, insanlık dışı bir vahşettir. 

Krallık rejimine son veren Irak İhtilalinin, birinci yıl dönümünde cumhuriyet kutlamaları için sokaklara çıkan Türkmen kardeşlerimiz, yöresel kıyafetleriyle yürüyüş yapıyorlardı. Komünist Kürt militanlar bunu fırsat bilerek, silahlarla alçakça saldırdılar. Savunmasız çok sayıda soydaşımız hayatlarını oracıkta yitirdi. Olayların ardından dışarı çıkma yasağı ilan edildi. Türkmenler evlerinde sokağa çıkma yasağının sonlandırılmasını beklerken. Bölgenin ileri gelen Türkmen aydınları, tek tek evlerinden alınarak çeşitli işkencelerle öldürüldü. Yaklaşık 30 aydınımızda böyle şehit oldu. Türkmenlerin birlikte yaşamaları ve Türkiye bağlantıları Musul ve Kerkük toprakları için bir tehdit unsuru olarak görüldü. Bu yüzden saldırılar, kırımlar bölgede sürekli devam etti!

Türkleri katledenlerin kimliklerini dile getiremeyen sadece şehitleri anarak çoğu zaman sessiz kalan Türkmenlerin varlığı da rahatsız edicidir. 

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Prof.Dr Ümit Özdağ Bey'in, Kerkük Katliamının 55.yılında kaleme aldığı yazıdaki o önemli tespiti de sizlerle paylaşmak istiyorum. Makalesinin son paragrafını aynen aktarıyorum :

"Irak Türkmen Cephesinin sitesine baktım orada da katliamın 55.yılı ile ilgili haber ve açıklamalar vardı. Ancak katliamı peşmergeler ile komünistlerin yaptığı yazmıyordu. Sanki uzaylılar gelmiş Türkmenleri şehit etmiş ve gitmişlerdi. Türkmenlerin AKP eli ile getirildiği nokta budur. Türkmenler artık kendilerini katledenlerin peşmergeler olduğunu dahi yazamamaktadırlar."

Kerkük Katliamını, Kürtler ve Komünistler gerçekleştirdi. Bu akıl almaz vahşeti gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Türk Kırımına sessiz kalmayacağız ve her platformda haykıracağız! 

KERKÜK TÜRKTÜR TÜRK KALACAK!Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...
Yorumlar