Umut Oran'a dikkat...

Aydın TAŞ

AKP'nin tek başına iktidarını ve muhalefetin hezimetini açık konuşalım, kimse beklemiyordu. Bir önceki yazımda AKP'nin neden kazandığını, muhalefetin neden kaybettiğini anlatmaya çalıştım. Şimdi sıra 1 Kasım sonuçlarının muhalefette yaratacağı etkilere geldi. MHP'yi daha ayrıntılı yazacağım ama sıcağı sıcağına CHP'deki olası hareketliliği yazacağım.

En sonda da söyleyeceğimiz sözü, en başta da söyleyelim: CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Genel Başkanlığa hazırlanıyor.

Şimdi "Bu da nereden çıktı?" diye sorabilirsiniz...

Sosyalist Enternasyonel'in Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Oran, hatırlanacağı gibi ilginç bir şekilde 7 Haziran genel seçimlerinde aday gösterilmedi.

Bildiğim kadarıyla, Oran partisinden aday olabilmek için ön seçime girmek istedi. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "girme, seni kontenjandan aday göstereceğim" dedi ve Oran ön seçime girmedi.

7 Haziran CHP Milletvekili aday listesinde en büyük sürpriz Umut Oran'ın aday gösterilmemesi oldu. İlerleyen süreçte bazı kişilerin adaylıkları düştü, bunların yerine aday gösterilmesi muhtemeldi ama yine aday gösterilmedi.

Mecliste oluşan tablodan bir hükumet çıkmaması üzerine tekrar seçim kararı alındı. Fakat, Umut Oran bir kez daha listede yer almadı.

CHP'deki bu tercih dikkat çekiyor, zira kendisi aynı zamanda eski Genel Başkan Yardımcısıydı. Kılıçdaroğlu, kendisini kontenjandan neden tercih etmedi.

Akıllara, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik, aslı olmayan, suikast iddilarını getiriyor. İddia, Oran'ın twitter hesabı üzerinden yazışmalarına dayandırılıyordu. Twitterda her mesajda sadece 140 karaktere izin veriliyorken, iddia edilen mesajlar 180 karakteri geçiyordu. Oran'ın kendisi de bu mesajların sahte olduğuna dair kanıtlar ortaya koymuştu. Yani, bir tek bu iddia var. 

Umut Oran'ın aday gösterilmemesinde gerçekten bir gariplik vardı. 

Aday olacağı iddiasının temelini biraz daha derinleştireyim. İlk başta çok dikkate almadığım, ancak seçim sonuçlarının ardından yadıma düşen bir yazılı basın açıklamasının şifrelerini çözelim...

Umut Oran, seçimden sadece 1 gün önce, 31 Ekim 2015 günü yazılı bir basın açıklaması yaptı. Okuduğumda dikkatimi çeken ayrıntılar vardı. Açıklmanın başlığı "CHP'li Oran'dan 2 Kasım mesajı" idi.

Hem öne çekilen, hem kalın puntolarla yazılan ve hem de altı çizili olan mesajlar bir şeye işaret ediyordu: Genel Başkanlığa adayım.

O kadar ustaca yazılmıştı ki, şayet 1 Kasım seçiminde, 7 Haziran seçimiyle aynı sonuç çıksa veya CHP lehine olumlu gelişme olsa Oran'ın mevcut yönetimin arkasında duracağı izlenimini alabilirdiniz ama tersi olursa Genel Başkanlığa oynayacağını anlardınız. Başlıkta'da dediği gibi "2 Kasım mesajı veriyordu"

Mesela hem Kılıçdaroğlu'nun başarı olarak gösterdiği "iktidar" kıstasını hatırlatıyordu, hem de buna inancının tam olduğunu ifade ediyordu.

Seçime bir gün kala, "2 Kasım sabahı ya yeni bir yol bulacağız ya da yepyeni bir yol açacağız, siz de büyük değişime hazır olun!", cümlesinden siz ne anlarsınız? AKP'nin tek başına iktidar olabileceğini AKP'liler bile düşünmüyorken, böyle bir zamanda iki sonuca da çekilebilecek bu tür ifadeleri kullanmaktan şunu anlayabiliriz...

2 Kasım sabahı zaten yine yepyeni bir güne uyanacaktık. Bu da büyük değişimdi. Fakat, sadece CHP'de değil, bütün Muhalefet cephesinde beklentiler AKP aleyhineyken sayın Oran, bu hezimeti tahmin edebilmiş ya da biliyordu.

Oran'ın açıklamasındaki, "2 Kasım; bu ülkede ‘umudun asla tükenmeyeceğini' gösteren bir milat olacak" ifadesi de şairlerin mahlas beytini andırıyor. Hem adını, hem de adının anlamını kullanıyor: Umut

Görelim, CHP tabanı da Umut Oran'ı partinin umudu olarak görecek mi?

Hazır olun.

Umut Oran'ın açıklamasının tamamının yer aldığı haberi buraya tıklayarak ulaşabilirsinizFacebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...
Yorumlar