Zelenskiy ve Erdoğan görüşmesinin detaylar açıklandı: Kırım Tatarlarına 500 konut projesi konuşuldu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin detaylar açıklandı.

Kurultay

Zelenskiy ve Erdoğan görüşmesinin detaylar açıklandı: Kırım Tatarlarına 500 konut projesi konuşuldu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, iki lider arasında yapılan telefon görüşmesinde koronavirüse karşı önlemlerin alınarak ülkeler arasındaki ticareti geliştirme yolları konuşuldu. Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, koronavirüsler mücadele kapsamında yapılan insanı yardım nedeniyle Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

KIRIM TATARLARINA 500 KONUT PROJESİ KONUŞULDU

Görüşmede konuşulan bir diğer konu ise Ukrayna'nın Herson bölgesinde Kırım Tatarları için yapılacak inşaat projesi anlaşmasının hayata geçirilmesi oldu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan konuya ilişkin açıklamada, "Ukrayna Cumhurbaşkanı, işgal edilen Kırım'da Kırım Tatarlarının haklarını koruma ve Herson Bölgesinde Kırım göçmenleri için 500 konut inşa edilmesine ilişkin anlaşmaların gerçekleştirilmesi konusunda yaptıkları için Türkiye'ye minnettarlığını sundu." ifadelere yer verildi. 

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Ukrayna hükumetine, inşaatın teknik meselelerini tanımlayacak olan Ukrayna-Türkiye arasındaki mutabakat metninin hazırlanması talimatını verdi. Son olarak Zelenskiy, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediği ve ikili ilişkiler derinleşmesine katkı sağladığı için Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar