Zelenskiy, Kırım'ın işgalinden bu yana çatışmaların sürdüğü Donbas'ta

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kırım’ın işgalinden bu yana 6 yıldır çatışmaların devam ettiği Donbas’ı ziyaret etti.-

Kurultay

Zelenskiy, Kırım'ın işgalinden bu yana çatışmaların sürdüğü Donbas'ta

Zelenskiy, 2 gün boyunca cephe hattında 100 kilometreden fazla yol kat ederek, 27 Temmuz'dan itibaren başlayan ateşkes sürecini denetledi.

Aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanı da olan Cumhurbaşkanı Zelenskiy'in askerlerle birlikte yemek yediği ve yaşam koşulları hakkında bilgi aldığı bildirildi.

ZELENSKİY: BİZİM TARAFIMIZDAN ATEŞKESE UYULUYOR

Zelenskiy, Ukrayna basınına açıklamalarda bulunarak, "Bizim tarafımızdan ateşkese gerçekten uyuluyor, her şey kontrol altında." şeklinde konuştu.

BÖLGEDE SON DURUM

Ukrayna'nın doğusunda 27 Temmuz'dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler arasında ateşkes uygulanmaya başlandı. Donbas'taki çatışma, Rusya, Kırım'ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başladı. Rus güçleri destekli ayrılıkçı teröristlerin saldırıları sonucu Ukrayna 3 binden fazla askerini kaybederken, 3 bin 353 sivil hayatını kaybetti, 7 bin kişiden fazlası yaralandı, yaklaşık 1,8 milyon Ukrayna vatandaşı savaş yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Donbas
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar