Zelenskiy'den ''Rusya G8'e dönebilir'' önerisine tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın, Mart 2014'te G8'den çıkarıldığından beri hiçbir şey değişmediğini söyledi.

Kurultay

Ukrayna'dan, G8 önerisine tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya'yı tekrar G7'nin içine katarak bu grubu G8 yapmak istemesine ilişkin sözlerine ilişkin Twitter hesabında yer alan değerlendirmelerde bulundu.

''2014'TEN BERİ KIRIM TOPRAKLARI HALA İŞGAL ALTINDA''

Zelenskiy, Ukrayna'nın Kırım topraklarının hala işgal altında olduğunu vurgulayarak "Ukrayna'nın Donbas bölgesi de hala devam eden savaşın cefasını çekiyor. Rusya, Mart 2014'te G8'den çıkarıldığından beri hiçbir şey değişmedi." ifadelerini kullandı.

RUSYA'NIN DÖNMESİ GEREKEN HATALARINA VURGU

Zelenskiy, Rusya'nın uluslararası alanda atması gereken adımlar olduğuna dikkati çekti.

"İşgal altındaki Kırım'ı geri vermesi ve Donbas'taki çatışmaları durdurması, 100'ü aşkın siyasi mahkumu ve Ukraynalı denizcileri serbest bırakması, Rusya'nın küresel diplomasideki önemli konumuna dönebileceğinin işareti olur." değerlendirmesinde bulundu.


UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEĞE TEŞEKKÜR

Zelenskiy, istikrarlı bir şekilde Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına destek veren ülkelere de teşekkür etti.

FRANSA'NİN G8 UMUDU VE ABD'NİN TUTUMU 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmede, bazı sorunların çözülmesi halinde Rusya'nın G8'e dönebileceğini ifade etmişti.

ABD Başkanı Trump da Rusya'nın G7 grubuna dönmesinin uygun olacağını ifade ederek, "Rusya'nın da bu grubun (G7) içinde olmasının daha uygun olacağını düşünüyorum." demişti.

G8, 2014'TE KIRIM'IN İŞGALİ İLE G7 OLMUŞTU

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya gibi ülkelerin katılımından oluşan G7, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkenin grubu olarak biliniyor.

1998'den 2014'e kadar 8 ülkenin üye olduğu ve G8 olarak bilinen grup, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakı nedeniyle topluluktan çıkarılması sonucu G7 olarak anılmaya başlanmıştı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar