Zehirlenen Rus muhalif Navalnıy, sosyal medya hesabından fotoğraf paylaştı

Rusya'da zehirlenmesinin ardından tedavisi Almanya'da devam eden Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, sosyal medya hesabından ailesiyle fotoğrafını paylaştı. Ayrıca Navalnıy, dün herhangi bir cihaz yardımı olmadan nefes aldığını belirtti.

Kurultay

Zehirlenen Rus muhalif Navalnıy, sosyal medya hesabından fotoğraf paylaştı

Rusya'da zehirlendikten sonra Almanya'nın başkenti Berlin'deki Charite Hastanesinde tedavisi süren Rus muhalif Navalnıy, Instagram hesabından fotoğrafını paylaştı. Navalnıy, tedavi edildiği hastanedeki odasından ailesiyle birlikte bir fotoğrafını paylaşmasıyla birlikte zehirlendikten sonra ilk kez fotoğraf çekindi. Ayrıca Navalnıy, cihaz yardımı olmadan nefes almaya başladığını bildirdi.

Navalnıy, destekçilerine de mesaj göndererek "Hepinizi özledim" ifadesini kullandı.

NAVALNIY'A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova'ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk'a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy'ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya'nın başkenti Berlin'e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy'ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya'dan Navalnıy'ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy'ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin'de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy'ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy'a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Aleksey Navalnıy
fotoğraf
Noviçok
Rusya

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar