Yurttaş gazeteci Memedeminov'un temyizi işgalci mahkeme tarafından reddedildi

Rusya Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov hakkında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası kararını onadı.

Kurultay

Yurttaş gazeteci Memedeminov'un temyizi işgalci mahkeme tarafından reddedildi

Avukat Edem Semedlâyev'in bildirdiğine göre, Memedeminov duruşma sırasında meslektaşlarını Kırım'daki baskıları duyurmaya devam etmeye çağırarak şöyle konuştu:

"Saygıdeğer gazeteciler topluluğu, profesyonel gazeteciler, blog yazarları, yurttaş gazeteciler. Hakkımda açılan dava - gerçekte ise takibat &8211; devam ettiği sürece yaptığımız her şey için size derin şükranlarımı sunmak istiyorum. Enformasyona erişimim yok, ama eminim ki bu yönde çalışmaya devam edip Kırım'da olup bitenleri, Rus yasaları geldikten sonra bağımsız gazetecilere yapılanları anlatmaya devam ediyorsunuz. Tüm yaptıklarınız çok doğru. Bu nedenle size tekrar çok teşekkür ederim. Sizden Kırım'da dini, milli ve mesleki gerekçelerle yapılan zulme dikkat ayırmaya devam etmenizi istiyorum. Yakında sizinle parmaklıklar ardından değil de doğrudan görüşmek dileğiyle."

Koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılan duruşmaya siyasi tutsak Memedeminov, Rostov-na-Donu'daki tutukevinden, avukatları Akmescit'ten katıldı.

MEMEDEMİNOV DAVASI

Bilindiği gibi, 22 Mart 2018'de sabah saatlerinde işgal altındaki yarımadanın Bahçesaray bölgesi Zalanköy (Holmovka) köyünde Mirnaya sokağı, 21 adresinde ikamet eden Nariman Memedeminov'un evine işgalci güçler tarafından baskın düzenlendi. Evinde arama yapılmasının ardından Nariman Memedeminov, Akmescit'teki sözde FSB Müdürlüğüne götürüldü.Kremlin kontrolündeki Akmescit Kievskiy Mahkemesi 23 Mart 2018 Memedeminov hakkında tutukluluk kararı aldı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, 3 Nisan 2018'de yapılan duruşmada Memedeminov hakkında ilk kademe "mahkemesinin" aldığı kararı onadı. Memedeminov'un 2013-2014 yıllarında Youtube kanalında yayınladığı videoların güya "terör eylemlerine çağrı" içerdiği ileri sürüldü.

Memedeminov'un Haziran 2018'de psikiyatri kliniğine kapatıldığı bildirildi. Avukatları, Memedeminov'un mahkeme kararı olmadan, sadece soruşturma görevlisinin kararına dayanarak 20 gün süreyle güya "muayene" için psikiyatri kliniğine gönderildiğini belirtti.

MEMEDEMİNOV'A 2,5 YIL HAPİS CEZASI

Rusya'nın Rostov-na-Donu Kuzey Bölge Askeri Mahkemesi, Kırım Tatar yurttaş gazeteci ve siyasi tutsak Nariman Memedeminov'u, güya "kamuya açık şekilde terör faaliyetlerine çağrıda bulunmakla" suçlamıştı. İşgalci Rus mahkemesi asılsız suçlamaları bahane göstererek Memedeminov'u, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar