Yunanistan'da Türk denizaltıları korkuya neden oldu: Ambargo çağrısı yapıldı!

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de yaşanan kriz ile ilgili Türkiye’nin diyalog çağrılarını yanıtsız bırakırken, Alman hükumetinden Türkiye’ye silah ambargosu uygulamasını istedi. Almanya, Yunanistan’ın bu talebini reddetti. Almanya, NATO müttefiki bir ülkeye silah ambargosunu doğru bulmadığını açıkladı.

Kurultay

Yunanistan'da Türk denizaltıları korkuya neden oldu: Ambargo çağrısı yapıldı!

Yunanistan sözde AB dayanışması adı altında Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Türkiye'ye silah ve savunma ürünleri satışının durdurulmasını istedi. Türkiye ile savunma iş birliği yapan Almanya bu isteği kesin bir dille reddetti. Türkiye ve Almanya'nın ortak denizaltı çalışmalarından rahatsız olan Yunan hükumeti, Almanya aleyhinde açıklamalarda bulundu.

YUNANİSTAN'DA DENİZALTI KORKUSU

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "Reis Sınıfı Denizaltı" olarak adlandırılan denizaltılar, Yunanistan'da endişeye neden oldu. Bu nedenle Yunanistan'ın, AB'nin Türkiye'ye silah ambargosu uygulaması için yoğunlaştırdığı diplomatik girişimler arasında özellikle Türkiye'ye denizaltıları ve donanması için ihtiyaç duyduğu parçaların teslim edilmemesi hususu yer aldı. Alman hükumeti ise bir NATO müttefikine silah ambargosu uygulanmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar