Yunanistan'da göçmen kampına saldırı

Yunanistan'ın Sakız adasındaki bir göçmen kampına molotof kokteyli ve taşlarla saldırı düzenlendi. Çadırların ateşe verilmesinin ardından, kampta yaşayan yüzlerce kişi sokaklarda yattı.

Kurultay

Yunanistan'da göçmen kampına saldırı

17 Kasım'da Yunanistan'ın Sakız adasında 800 kişinin kaldığı Suda göçmen kampına molotof kokteyli ve taşlarla saldırı düzenlendi. Daha sonra yaklaşık 30 kişi, kamp girişinde göçmenlere saldırdı. Yüzlerce göçmen, kampı terk ederek sokaklarda ve kamp yakınındaki bir tavernanın önünde kaldı.

Cuma günü açıklama yapan polis, saldırganları henüz tespit edemediklerini belirtti.

Açıklama yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, "Perşembe günü Suda sakinlerine molotof kokteylleri ve ağır taşlarla saldırılması ve bu hafta önceden olan diğer vahşi olaylar"ı kınadı.

Polisi görevini yapmaya çağıran Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı açıklamada "Aşırılıkçı sağcılar olduğundan şüphelenilen saldırganlar molotof kokteyli, taş ve kayalarla saldırdı. Panik ve yaralanmalara neden oldular" ifadesini kullandı.

Çarşamba günü kamptaki göçmenlerden bir kısmı, adadaki dükkân ve araçları taşlamıştı. Kamptaki bazı eşyalarını da ateşe veren protestocu göçmenler, iltica başvurularına aylarca yanıt alamamaktan şikâyetçi.

Yunanistan'daki 60 bini aşkın göçmenin yaklaşık 4 bini Sakız adasında.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar