Yunan komutanlarca idare edilen Alman fırkateyni tamamen hukuksuz bir şekilde Türk gemisini aradı

Türkiye'den Libya'ya insani yardım götüren Türk bandıralı gemi, Yunan komutanlarca idare edilen Alman fırkateyni tarafından durduruldu. Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli Alman fırtakeyn, Türk bandıralı ROSELINA-A gemisini durdurarak sabahın ilk ışıklarına kadar arama yaptı.

Kurultay

Doğu Akdeniz'de skandal ! Türk gemisine hukuk dışı arama

Yunan komutanlarca sevk ve idare edilen, İrini harekatında görevli bir Alman fırkateyni, Mora yarımadasının güneybatısında Libya'ya insani yardım görüten Türk bandralı gemiyi durdurdu. Bayrak devletin izni olmadan gemiyi durdurup aramanın hukuka aykırı olduğuna dair yapılan tüm ikazlara rağmen, helikopterle gemiye iniş yapan fırkateyn personeli bütün konteynerları aradı. Aramalar neticesinde gemide insani yardım malzemeleri olduğunu anlayan askerler gemiyi terk etti. 


Deniz hukukuna aykırı skandal eylem


Hamburg fırkateyninin gemide arama yapabilmek için bayrak devletten izin alması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, Türkiye'den böyle bir izin alınmadan helikopterlerle gemiye iniş yaparak saatlerce gemiyi alıkoymanın deniz hukukuna aykırı olduğunu bildirdi.  Ayrıca, yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz'de ağır deniz şartlarında maruz bırakıldığını belirten kaynaklar,  olay nedeniyle açık denizlerin serbestisi ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.


Personelin gemiye helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin ROSELINA-A gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.


İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket eden Türk bandıralı ROSELINA-A gemisini yolundan alıkoyarak Mora yarımadasının güneybatısında durduran askerler, aramada insani yardım malzemeleri, gıda maddeleri ve boya gibi malzemeler dışında bir şey bulamayarak gemiden ayrıldı. 


Dışişlerinden sert tepki


Skandal aramaya sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, şu açıklamayı yaptı:
''Silah ambargosunu ihlal etmediği görülen gemimizin ağır hava şartları altında saatlerce güzergâhından alıkonulmasını, ayrıca denetleme sırasında personele adeta suçlu muamelesi yapılmış olmasını esefle karşılıyoruz. Yetkisiz ve güç kullanılarak yapılan bu eylemi protesto ediyoruz. Bundan doğabilecek zarar ve kayıplara karşı ilgili gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tazminat hakkı tabiatıyla saklı olacaktır. AB'nin ne meşru Libya hükûmetiyle, ne ülkemizle, ne de NATO'yla istişare etmeden başlattığı Irini Harekâtının tarafsızlığı hâlihazırda tartışmalıdır. Hal böyleyken, ülkemizden Libya'ya taşımacılık yapan gemilere uygulanan bu çifte standartlı ve hukuk dışı muamele asla kabul edilemez. Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi İrini operasyonu taraflı bir operasyondur. Darbeci Hafter'e gelen silah desteklerini denetlemeyen, keyfi uygulamalarda bulunulan, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik bir harekattır.''

 

Haberin Kaynağı: AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar