Yunan ırkçıları İskeçe'deki Türk okuluna saldırdı!

Batı Trakya Türk azınlığının İskeçe ilindeki tek azınlık ortaokul ve lisesinde yaşanan bina sorununa çözüm beklenirken, okulun giriş kapısına "Domuz eti lezzetlidir" şeklinde provokatif bir yazı yazılması büyük tepkiye neden oldu.

Kurultay

Yunan ırkçıları İskeçe'deki Türk okuluna saldırdı!

İskeçe'nin Hacistavru sokağı 10 numarada bulunan İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi'nin ana binasının giriş kapısına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından, Yunanca olarak "Domuz eti lezzetlidir" (Nostimo to Hirino) şeklinde provokatif bir yazı yazıldı.

Olay, 5 Aralık Perşembe sabah saatlerinde okula gelen veli ve öğretmenler tarafından fark edildi. 700'ün üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü ve çözüme kavuşturulmayan bina sorunu nedeniyle vardiyalı eğitimin devam ettiği İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi'nin giriş kapısına yazılan slogan, geçtiğimiz haftalarda Selanik'te göçmen kampı önünde yapılan domuz etli ve alkollü protesto eylemini akıllara getirdi.

İskeçe Azınlık Ortaokulu - Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Erhan Hüseyin Ali konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Yazı, öğretmen meslektaşlar tarafından, öğrenci ve veliler tarafından fark edildi. Biz bu hareketi okulumuza ve öğrencilerimize yapılan bir hakaret ve saldırı olarak görüyoruz. Umarız benzer durumlarla bundan sonra karşılaşmayız. Tabii ki bu yazı da en kısa zamanda kapı boyanarak yok edilecektir. Buna benzer olaylarla meşgul olmak yerine keşke okulumuzun bina sorununun sona erdiğine dair müjdeli haberler verebilseydik." diye konuştu.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar