Yunan Dışişleri Bakanı Kocas: Türk bayraklarının olmadığı bir çözümü destekliyoruz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile garantiler konusunda mutabakata varamadıklarını açıklayarak, Türk ordusunu işgalci olarak niteleyip, "Bütün Kıbrıslılar, evlerinin perdelerini açtıklarında Türk bayraklarını görmek istemiyor" diye konuştu.

Kurultay

"Türk bayraklarının olmadığı bir çözümü destekliyoruz"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, "Kıbrıs'a" ve her gün müzakerelerde verdiği mücadeleden ötürü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e yönelik destek ve dayanışmasını ifade ederek, Türkiye'yi işgalci olarak adlandırdı.

Kocas, "bütün Kıbrıslıların işgal birlikleri, dıştan gelen garantiler ve evlerinin perdelerini açtıklarında Türk bayraklarıyla karşı karşıya kalmadan; güvenlik içerisinde yaşayabilecekleri adil bir çözümü desteklediklerini" diye konuştu.

Öte yandan, temaslarda bulunmakta olduğu New York'tan, Kathimerini gazetesine demeç veren Yunan Dışişleri Bakanı, "Türk askeri birliklerinin büyük bir bölümünün, çözümün ilk gününden itibaren Kıbrıs'tan ayrılması gerekeceğini" iddiasında bulunda.

Gazeteye demecinde, garantiler konusunda kapsamlı bir belge hazırladığını da açıklayan Kocas, Atina ile Rum kesiminin bu belge temelinde ilerlediklerini ve bu belgenin Kıbrıs'ın Türkiye ve Yunanistan ile bir dostluk ve işbirliği sistemi meydana getirmesini öngörmekte olduğunu dile getirdi.

Yunanistan'ın da güvenlik başlığında söz sahibi olduğunu ve kendisinin ABD'ye ilk gittiği günden bu yana (15 Nisan), eskimiş olduklarından dolayı garantiler sistemine bir son verilmesi gerektiğini açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Kocas, Kıbrıslı Rumlar ve kendilerinin, bir dostluk ve işbirliği sistemi şekillendirilmesi için çabada bulunduğunu söyledi. O,
"Bunun, Kıbrıs'ın (artık eski diyeceği) iki garantör ülkeyle -bunların müdahale haklarına sahip olmayacağı- bir işbirliğinde bulunmasıyla alakalı olduğunu" ifade ederek, Türkiye'nin bu noktada hala daha düşüncelerini olgunlaştırma sürecinde olduğunu savundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bu konuyu konuştukları birçok görüşme yaptıklarını, ancak mutabakata varmadıklarını dile getiren Kocas, ancak New York'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmede, bu konu hakkında daha fazla sohbet etmek için "en kısa sürede buluşalım dediklerini" iletti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar