YÖK bin 577 dekanın istifasını istedi, MEB 15 bin personeli açığa aldı

YÖK, bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam bin 577 dekanın istifasını istedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda 15 bin 200 kamu personeli ise açığa alındı. MİT ise 100 çalışanını açığa aldı.

Kurultay

YÖK bin 577 dekanın istifasını istedi, MEB 15 bin personeli açığa aldı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam bin 577 dekanın istifasını istedi.

Anadolu Ajansı'na göre, Milli İstihbarat Teşkilâtı'nda (MİT) haklarındaki teftiş nedeniyle pasif görevde bulunan ve istihbari bilgiye erişimi olmayan 100 kişi de açığa alındı.

MEB'de 15 bin 200 açığa alma

Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alındı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Başbakanlık'ta 257 personel

Başbakanlık kaynakları, darbe girişiminin ardından Çankaya'daki Başbakanlık ek binada görevli 257 personelin görevden uzaklaştırıldığını ve kimliklerinin alındığını bildirdi.

10 yılda 350'i aşkın gönüllü
This box appears empty when displayed on this page. This is simply placeholder text.
Görevden uzaklaştırılan personelden 230'unun raportör, 19'unun uzman, 6'sının müşavir, 2'sinin hukuk muşaviri olduğu belirtildi.

Aile Bakanlığı'nda 393 personel

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan, "FETÖ ile irtibatlı" kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, çeşitli unvanlarda 393 personelin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Bakanlık'ta yeni görevden uzaklaştırmalarla ilgili çalışmaların sürdüğü de belirtildi.

Diyanet'te 492 görevden alma

Diyanet İşleri Başkanlığı ise merkez, taşra ve yurt dışı teşkilâtında her kademede görev yapan personelden 492 görevlinin, "din hizmetlerinin toplumsal hassasiyeti dikkate alınarak haklarında inceleme ve soruşturma yapılmak üzere görevlerinden uzaklaştırıldığını" açıkladı.

Diyanet İşleri Başaknılğı'ndan görevden almalarla ilgili yapılan duyuru şöyle:

"3 il müftüsü, 1 daire başkanı, 1 Başkanlık müşaviri, 1 Başkanlık müftüsü, 5 il müftü yardımcısı, 31 ilçe müftüsü, 2 Diyanet İşleri uzmanı, 1 din hizmetleri ataşesi, 7 eğitim görevlisi, 65 vaiz, 5 uzman vaiz, 1 avukat, 7 cezaevi vaizi, 1 eğitim uzmanı, 187 imam-hatip, 95 Kur'an kursu öğreticisi, 5 memur, 11 murakıp, 40 müezzin kayyım, 1 öğretmen, 2 sayman, 1 şef, 9 şube müdürü, 2 uzman, 1 uzman imam-hatip, 7 VHKİ olmak üzere toplamda 492 personel açığa alınmıştır. Başkanlığımızın bu konuda oluşturduğu komisyonlar kapsamlı çalışmalarını sürdürmektedir."

Kalkınma Bakanlığında 16 görevden alma

Kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, Kalkınma Bakanlığında 16 kişiye de görevden el çektirildi. Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız da görevden alındı.

Başsavcılık resen soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından alınan bilgiye göre de, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alındığı bildirilen vali, vali yardımcısı, kaymakam, genel müdür yardımcıları, daire başkanları ile diğer personel hakkında, "FETÖ/PDY" üyesi olmaktan resen soruşturma başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilâtlarında görevli 246 mülki idare amiri, 7 bin 899 Emniyet, 614 Jandarma ve aralarında Sahil Güvenlik Komutanı'nın da olduğu 18 Sahil Güvenlik personeli olmak üzere toplam 8 bin 777 personelin görevden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar