Yine Çin yine skandal: TikTok kişisel verileri Çin hükumetiyle paylaşıyor!

Çin merkezli video sitesi TikTok, kişisel verileri ihlal eden ve kopyalama ve kaydetme noktasında bir dizi ihmale yol açan skandal ile yeniden gündeme geldi. Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya uygulaması TikTok’ta, kaydetme, paylaşma, gözetleme ve kopyalamaya kadar pek çok açık yer aldığı öğrenildi.-

Kurultay

Yine Çin yine skandal: TikTok kişisel verileri Çin hükumetiyle paylaşıyor!

Çinli şirket ByteDance bünyesinde yer alan TikTok, dünyada 2 milyar kullanıcıya sahip. Pek çok insan, platforma video yükleyerek sosyallaşebiliyor. Ancak, bunun altında Çinli şirketlerin kişisel verileri depoladığı ortaya çıktı. ABD'li sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit, TikTok'un topladığı verilerle ciddi güvenlik ve gizlilik ihlali yaptığını yazdı.

Reddit sitesinin iddialarına göre, telefondan silinmiş bilgilerin depolanabileceği, kullanılan telefonların teknik özellikleri hakkında bilgilerin toplanabileceği ve uygulama kapalı olsa dahi ses ve görüntü kaydı yapılabileceği aktarılıyor.

Öte yandan, TikTok uygulamasını kullanan bir kullanıcıdan izin alınmaksızın zararlı ve suç mahiyetindeki içerikler indirilebilmekte ve telefonlara virüsler sızabilmektedir. TikTok'un kopyalanan her içeriği sakladığı da iddialar arasında. Konum bilgisi ve ağ bilgisini de sakladığı iddialar arasında.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar