Başbakan Binali Yıldırım, tecavüze af değil dedi, CHP'yi suçladı

Başbakan Binali Yıldırım, tartışılan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili, "Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışma. Maalesef CHP ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Bu tecavüze af değil" dedi. Muhalefet düzenlemeye tepkili.

Kurultay

Tecavüze af değil dedi, CHP'yi suçladı

Ankara'da cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, çok tartışılan 'istismar' düzenlemesiyle ilgili değerlendirme yaptı. Başbakan Yıldırım düzenlemenin, "çocuk yaşta evlendirilip çocuk sahibi olanlarla" ilgili olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu tamamen maalesef gerçekdışı bir iftiradır. Olay şudur: Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler bilmiyorlar yasaları. Çocukları oluyor. Baba hapse giriyor, çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Seçim döneminde hem CHP hem MHP hem de AKP'nin önüne gelen en önemli sorun ve herkes bu sorunu çözmek için söz verdi. Bu düzenlemeyi maalesef CHP ucuz bir istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AKP getirdi; 2007 yılında 8 yıl, 2014'te 16 yıl tecavüz suçuyla ilgili ceza getirildi. Ama bu cezalar tecavüzle ilgili bir konu değil.

Bundan sonra bu şekilde evlenmeler olursa müsamaha edilmeyecek. Ama geçmişte yaşı tutmayanların, bu yasalardan haberdar olmayanların evlenmesi sonucu, aile dağılmış, çocuklar perişan, baba hapiste. Bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Onun dışındakiler her zaman yaptığı gibi CHP'nin saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret."

CHP'li Erdoğdu: Tecavüzcüleri özendirirler

Muhalefet düzenlemeye tepkili. CHP'li Aykut Erdoğdu, cinsel istismar suçunda mağdurla fâilin evlenmesi halinde, fâil hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkân veren düzenlemeyle ilgili, "Tecavüzcüleri özendirirler" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğdu TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

"Adalet Bakanı metni okursa tecavüzcüleri kapsayıp kapsamadığını kendisi de anlayacaktır. İkiyüzlülük dediğim budur. Yazık olan şudur, İslâm dinini buna bulaştırıyorlar, İslâm dini asla tecavüzcülere onay vermez. Sonuç, tecavüzleri özendirirler. Kadını daha korumasız yaparlar. Bu doğru değildir. Ben bunun halkın vicdanından döneceğine inanıyorum."

"Binlerce sapığın arasına 4 bin hastalıklı zihniyet daha"

MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Kadın Kolları Genel Koordinatörü Nevin Taşlıçay ise, "Gün geçmiyor ki tacizciye-tecavüzcüye bir kolaylık sağlanmasın bu ülkede. Gün geçmiyor ki, kaç yaşında çocukla evlenilebileceği beyanında bulunan zihniyet televizyonlarda boy göstermesin. Bir tarafta kadına şiddet diğer tarafta çocuk istismarı. Şimdi ise başka bir trajedi. Sanki binlerce taciz, tecavüz vakası engellenebilmiş gibi dışarıdaki binlerce sapığın arasına hapiste olan 4 bin hastalıklı zihniyeti daha gönderiyoruz" dedi.

Nevin Taşlıçay'ın açıklamaları şöyle:

"Gün geçmiyor ki tacizciye-tecavüzcüye bir kolaylık sağlanmasın bu ülkede. Gün geçmiyor ki, kaç yaşında çocukla evlenilebileceği beyanında bulunan zihniyet televizyonlarda boy göstermesin. Bir tarafta kadına şiddet diğer tarafta çocuk istismarı. Şimdi ise başka bir trajedi. Sanki binlerce taciz, tecavüz vakası engellenebilmiş gibi dışarıdaki binlerce sapığın arasına hapiste olan 4 bin hastalıklı zihniyeti daha gönderiyoruz. Bu ne mi demek? Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla az tedirgin yaşıyorduk, biraz daha tedirgin yaşamayı öğrenin demek. İnsan onurunu, izzetini, şerefini, rızasını hiçe sayan bir yasa düşünülemez. Bunun adı hukuk olamaz. İnsan iradesini yok sayan; cebir, hile ve tehditi meşrulaştıran zihniyet köhnemiştir. Bu yapılana hukuk değil, dayatma denir. Bu yanlıştan dönülmeli. Geleceğimiz, evlatlarımız ateşe atılmamalı. Eller vicdanlara konulmalı. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, tecavüzcüsü serbest bırakılan bir çok çocuk intihara kalkıştı. Değil 4 bin bir tek çocuğun dahi vebali dünyalara değişilmez. MHP Genel Merkez Kadın Kolları olarak bu meselenin takipçisi olacağımızı beyan eder, yanlıştan dönülmesi için bütün yolları demeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz."

AKP Meclis'e, cinsel istismar suçunda mağdur ile fâilin evlenmesi halinde, fâil hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkân veren bir düzenleme sunmuştu. Genel Kurul'da tartışmalara yol açan düzenleme kabul edilmiş ancak düzenlemenin içinde yer aldığı tasarının tümü üzerinde yapılan oylamada toplantı yeter sayısı bulunamadığı için kanunlaşmamıştı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar