Yerli aşının Faz-1 dozlamasının başarılı bir şekilde tamamlandığı açıklandı

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli aşı ile ilgili müjdeli haberler verdi. Rektör, gönüllüler üzerinde test edilen yerli aşının Faz-1 dozlamalarının başarı ile tamamlandığını belirtti.

Kurultay

Yerli aşıdan iyi haberler geldi

Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile baş etmek için bir çok ülke aşı çalışmalarını hızlandırdı. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli aşı, Faz-1 aşamasını başarı ile tamamladı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış yaptığı açıklamada, Faz-2 çalışmalarına ay sonu itibari ile geçileceğini ifade etti.


"ERUCOV-VAC"  adlı yerli aşının ciddi bir yan etkisinin görülmediğini belirten Rektör Çalış, "COVID-19'a karşı üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın Faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı. Ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2'ye geçmeyi planlamaktayız." diyerek Türkiye'nin de aşı çalışmalarında ivme kazandığını belirtti.
ERAGEM'de yürütülen yerli aşı çalışmalarında, Faz-1 kapsamında gönüllülere ilk doz 5 Kasım'da, ikinci doz ise 26 Kasım'da uygulanmaya başlanmıştı.

 

Haberin Kaynağı: TRT HABER

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar