Yeni Zelanda'da camilere saldıran terörist mahkemede savunmasını kendisi yapacak

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi öldüren terörist Brenton Tarrant’ın, 24 Ağustos’taki duruşmada savunmasını kendisinin yapacağı bildirildi.

Kurultay

Yeni Zelanda'da camilere saldıran terörist mahkemede savunmasını kendisi yapacak

Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine yaptığı terör saldırılarındaki suçunu kabul eden terörist, duruşmada savunmasını kendisi yapmak için Christchurch Yüksek Mahkemesine başvuruda bulundu.

DURUŞMAYA HAPİSHANEDEN KATILDI

Tarrant, bu sabah yapılan duruşmaya tutuklu bulunduğu Auckland Hapishanesi'nden görüntülü ve sesli bağlandı. Teröristin savunmasını kendisinin yapacağını bildirmesinin ardından avukatları Shane Tait ve Jonathan Hudson, temsil etme başvurularını geri çekti.

TALEBİ MAHKEMEDE ONAYLANDI

Christchurch Yüksek Mahkemesi Yargıcı Cameron Mander, terörist Tarrant'ın avukatlarını reddetme hakkı olduğunu ve kendisini savunma başvurusunu onayladığını belirtti. Ayrıca mahkeme, Tarrant'ın talep etmesi halinde tavsiye vermek amacıyla bir avukat atanacağını belirtti.

MAHKEMENİN 3 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen mahkemenin 3 gün sürmesi bekleniyor. Mahkemede teröristin alacağı cezanın belirlenmesi öngörülüyor. 24 Ağustos'ta Christchurch kentinde başlayacak mahkeme gerekli görüldüğü takdirde uzatılabilecek.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar