Yabancı hekime Azerbeycan'dan destek

Kamuoyunda tartışılan Türkiye'nin kapılarını yabancı hekimlere açacak düzenlemeye Azeri bilim adamından destek geldi.

Kurultay

Yabancı hekime Azerbeycan'dan destek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, "Türkiye'de yabancıların gelip doktorluk, hemşirelik yapması kanunen yasak. Bu büyük bir çelişki. Hem sayımız az, hem de bunu yasaklıyoruz. Bu yasağı kaldıracağız" açıklamasının ardından, konu kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı. Tartışmalarda, Türkçe konuşulan ülkelerden, özellikle de Azerbaycan'dan hekimlerin Türkiye'de görev yapmasına yönelik iddialar ortaya atılmıştı.

Uluslararası alanda saygın bir yeri olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ehliman Emiraslanov, söz konusu tartışmalarla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Azeri doktorların Türkiye'de çalışabilmesi için düzenleme çıkarılması halinde "olumlu bir adım atılmış olacağını" ifade eden Prof. Dr. Emiraslanov, "Azerbaycan'da Türk hekimler çalışıyor, ameliyatlar yapıyor. Özel kliniklerde çok sayıda Türkiye'den doktor var. Dolayısıyla Azerbaycan'dan doktorların Türkiye'de çalışması da menfi olmaz" görüşünü dile getirdi.

"Eğitim seviyesini yükselttik"

"Azerbaycan'daki tıp eğitiminin düzeyinin Türkiye'ye göre yetersiz olduğu" iddialarına da yanıt veren Emiraslanov, ülkesinin bağımsızlığını kazandığı yıllarda hem sağlık hem de tıp eğitimi alanında sorunlar bulunduğunu, ancak aradan geçen zamanda bu sorunların ortadan kalktığını söyledi. Ülkesindeki tıp eğitiminin düzeyinin yükseldiğini, özellikle Türkiye'den gelen uzmanlar sayesinde uluslararası düzeyde imkanlar yaratıldığını anlatan Emiraslanov, "Türkiye'deki sağlık alanı bizden daha ileri seviyede. Azerbaycan'da eğitim veren, ameliyatlar yapan Türkiye'den uzmanlar bize büyük katkı sağladı" şeklinde konuştu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ehliman Emiraslanov, Azerbaycan'daki tıp eğitiminin süresinin 6 yıl olduğunu, uzmanlık eğitiminde sürenin ise 2 yıldan başladığını sözlerine ekledi.

Ehliman Emiraslanov kimdir?

Ehliman Emiraslanov, 1947 yılında Batı Azerbaycan'a bağlı Gökçe Mahalı Zod köyünde doğdu. 

Ortaokulu altın madalya ile bitiren Emiraslanov, 1971 yılında Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsü Tedavi Profilaksi Fakültesi'nden üstün başarı ile mezun oldu. 

1971-1974 yılları arasında Bakü Klinik Onkoloji Hastanesinde doktor, onkolog ve şube müdürü olarak çalışan Ehliman Emiraslanov, Moskova'da SSCB Tıp Bilimleri Akademisi Sovyetler Birliği Onkoloji Bilim Merkezi'nde yüksek lisans yaptı ve burada 1992 yılına kadar profesör ve şube müdürlüğü görevlerinde bulundu. 

Bilimsel araştırmalarıyla çok sayıda ödül kazanan Ehliman Emiraslanov, 1992 yılında atandığı Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörlüğü'nü 1993 yılından beri Onkoloji Kürsüsü Başkanlığı ile birlikte sürdürüyor. 

1998 yılında Polonya Tıp Bilimleri Akademisi Albert Şvaytzer Ödülü ve Büyük Altın Madalyası ile ödüllendirilen ve dünyada ortopedi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Emiraslanov, Azerbaycan'daki ortopedik operasyonların temelini attı. 

Dağılan SSCB'deki rotasyon plastik ameliyatını ilk yapan hekim olan Emiraslanov, rektörlüğünü yaptığı Azerbaycan Tıp Üniversitesinde gerçekleştirdiği reformlarla kurumu daha çağdaş bir hale getirdi.


Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar