YTB'de Uygur Türklerinin ‘Somut Olmayan Kültürel Mirası'na ilişkin proje tanıtıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle gerçekleştirilen "Uygurların Somut Olmayan Kültürel Mirası Kazakistan Örneği" projesinin tanıtım programı düzenlendi.

Kurultay

Misafirperver coğrafya: Kazakistan

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kazak Kızlar Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Süleymanov Şarkiyat Enstitüsü iş birliğinde yapılan projeye Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, eski Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve öğretim üyeleri, YTB Başkanı Abdullah Eren katıldı.

YTB'nin Türk vatandaşları için bir diaspora kurumu olduğunu ifade eden YTP Başkanı Eren,  projede görev alan kurum personeline, akademisyenlere ve iş birliği sürecinde dayanışma gösteren temsilcilere teşekkür etti.

Ayrıca Eren, Türk cumhuriyetleri ve coğrafyasında soydaş ve akraba topluluklar için de faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ise "Bizim için Kazakistan'da yaşayan bütün uluslar, milletler; dinine, ırkına bakmadan Kazakistan vatandaşıdır." dedi. 

Projenin, halk danslarından, atasözlerine, şölen ve ritüellerden ev sanatlarına kadar kadim ve zengin Uygur kültürünün tanıtımına hizmet edeceğini belirten Saparbekulı, Proje ile Uygurların gelenek ve yaşamlarını öğrenme imkanının yakalandığını, Kazakistan'ın Kırım Tatarlarından Korelilere, Ahıska Türklerinden Almanlara kadar 130'a yakın farklı halka kucak açtığını ve böylece Kazak coğrafyasının misafirperverlik örneği gösterdiğini ifade etti.

Haberin Kaynağı: TRT AVAZ

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar