Uygur Ana Dili için mücadele veren Uygur Türkü Muyesser Abdulehed (Hendan) ‘'2020 Dünyayı etkileyen 100 Kadın''dan biri oldu

BBC'nin 2020 yılı için belirlediği ilham verici ve etkili 100 kadın listesi açıklandı. Uygur ana dili için mücadele eden ve bu yolda bir çok eser kaleme alan Uygur Türkü Muyesser Abdulehed (Hendan) ''2020 Dünyayı etkileyen 100 Kadın'' listesinde yer aldı.

Kurultay

Uygur yazar Hendan ‘'2020 Dünyayı etkileyen 100 Kadın'' listesinde

Çin'in Uygur Türklerine karşı işlediği insanlık suçlarına sessiz kalmayan ve Çin zulmünü satır satır eserlerinde işleyen Uygur şair ve yazar Muyesser Abdulehed (Hendan), BCC tarafından hazırlanan ''2020 Dünyayı etkileyen 100 Kadın'' listesine adını yazdırdı.  Hayatını Uygur dilini teşvik etmeye ve öğretmeye adayan Abdulehed, 2020 yılında Uygur Türklerinin Çin toplama kamplarında yaşadıkları insanlık dramını anlatan ''Güneşe Elveda'' adlı bir roman kaleme aldı. 


Çin, Uygurları hapis ve kısırlaştırma yoluyla bastırmanın yanı sıra, Uygur dili eğitiminin kaldırılmasını ve Uygur kitaplarının yaygın şekilde yasaklanmasını da içeren sürekli bir saldırı halinde iken, korkusuz ve fedakar çalışmaları ile Muyesser Abdulehed (Hendan) bu listeye girmeyi çoktan hak etmişti. 


Muyesser Abdulehed (Hendan) Kimdir?


Hendan takma adıyla anılan Muyesser Abdul'ehed, tıp okurken şair ve denemeci olarak adını duyurmaya başladı. Halk sağlığı alanında yüksek lisansını tamamladığında, yazmaya odaklanmaya karar vermişti.
2013 yılında Türkiye'ye yerleştikten sonra Hendan, kendisini diasporada Uygur dilini teşvik etmeye ve öğretmeye adanmış bir organizasyon olan Ayhan Eğitim'i kurdu.
İlk romanı Kheyr-khosh, quyash (Elveda Güneşe), Uygur bölgesindeki tutuklama kamplarına odaklanan ilk uzun kurgu çalışmasıdır.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar