Unutmadık, Unutmayacağız: 20 Yanvar (Ocak) Bakü Katliamı

Azerbaycan'da, 1990 yılında yaşanan ve tarihe 'Kanlı Yanvar' (Kanlı Ocak) olarak geçen katliamın 26. yıl dönümünde şehitler anıldı.

Kurultay

Bugün 20 Ocak. Ağla Karanfil...

Yıl 1990... 19 Ocak'ı 20 Ocak'a bağlayan gece sözde Bakü'de yaşayan Ermenileri korumak adına kente giren Sovyet Ordusu'nun,  aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 132 kişiyi hunharca katletmesinin 26. yıl dönümü. Yani Kanlı Yanvar... 

O sabah dünyanın gözü önünde, Ermeniler destelerden de oluşan Sovyet askerlerinin eseri olan katliam... 

Karanfiller ağladı. 

Masumların çığlıkları arşa yükseldi, görmeyen gözler duymayan kulaklar yine sağırdı kördü. Çünkü ölenler Türk oğlu Türktü!

Kendilerini, Sovyet tanklarına karşı siper eden Türk evlatları...

Onlar Azerbaycan'ın Azadlıığı için can veren şehitler.

Ruhları şad olsun!


Şehitler Milli Meclis'in karşısında bulunan alana defnedilmişti. Cenazelerin toprağa verilişleri sırasında çekilmiş bir kare.

Halk, Şehidler Hiyabanı'na akın etti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Azerbaycan Türkleri şehitlerini ve o günleri unutmadı. Muhalefetteki siyasi partilerden, spor kulüplerine kadar bir çok grup Şehidler Hiyabanı'ndaydı. Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AXCP)'ninde aralarında bulunduğu Milli Şura, anmaya gelen en kalabalık grup oldu.


Merhum büyük lider Ebulfez Elçibey liderliğinde kurulan AXCP ve Milli Şura'nın katılımı, Aliyev hükumetine yakın bir takım odakların da hedefi oldu. Yukarıda yer alan fotoğrafla ilgili "kendini muhalif adlandıran ama hükumete çalışan" bir gazete "bu fotoğraf fotoşoplu" açıklaması yaptı. Ancak video kayıtları bu büyük kalabalığı tasdik etmiş oldu. 

Anmanın ardından AXCP Başkanı Ali Kerimli, açıklamalarda bulundu.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar