Umman'ın Wekan köyünde oruç 3.5 saat değil, çıkan haberler yanlış: İşte gerçek ve simulasyon

Dünyada ve Türkiye'de bir çok gazete ve kopyala yapıştır haber sayfalarında Umman'ın Başkenti Maskat'ın yaklaşık 170 km. Batıgüney yönünde kalan Wekan (Wakan) köyünde 3.5saat oruç tutulduğuna dair haberler çıktı. Bu teknik olarak mümkün olamaz, bunu haberi yazan ya cahildi ya da sazan avına çıkmıştı. Haber o kadar çok yayıldı, paylaşıldı ki, gerçeği size gösterelim istedik.

Kurultay

Umman'ın o köyünde oruç 3.5 saat değil

Umman'nın Nizwa kentine bağlı Wakan köyünde son çıkan haberler göre sahur ve iftar arasındaki zaman farkı 3.5 saat olduğu bilgisi aktarılmış. Yaklaşık bin 500 metre yükseklikte yerleşen bu köyün güneş ışınlarının düşme açısına göre ayarlanan 3.5 saatlik zaman farkının hem coğrafik hem de dini olarak gerçeklilikle yakından uzaktan alakası yok.

Öncelikle coğrafik olarak aynı enlemde yerleşen hiç bir yerleşkede böyle bir zaman farkı söz konusu değil. Mesela, köyün bağlı olduğu 40 km uzaklıktaki Nizva kentinde imsak saat 03:57  ve iftar 19:01'de gerçekleşiyor.

Wakan köyünün bulunduğu alan sarp dağlarla çevrilmiş ve güneşin çok az görüldüğü için ufuk çizgisi algısının bu kadar kısa sürdüğü çağrıştırabilir. Ancak durum o kadar basit değil. 

Biz "Wakan'da oruç 3,5 saat tutuluyor" haberinin yanlış olduğunu okurlarımızla paylaşmak istedik ve sizin için Google Earth'de o köyün simülasyonunu hazırladık.

Haberlerde "Köyde bir kesim ülkenin imsak ve iftar saatlerine, bir kısmı ise şafak ve günbatımına göre oruç tutulmasını savunuyor". Fakat her ikisinde de süresi 3.5 saat değil. İşte Wakan köyünün gerçek gün doğum ve batma sattlerine göre simulasyonu:

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar