"Uluslararası camiayı Azerbaycan'ın yanında olmaya davet ediyoruz"

Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan dört parti, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınayarak Azerbaycan’a destek verdi.

Kurultay

"Uluslararası camiayı Azerbaycan'ın yanında olmaya davet ediyoruz"

Türkiye Büyük Millet Meclisinin resmi hesabından, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin uluslararası kamuoyunun bir numaralı gündem maddesi olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma hakkında ortak bildiri yayımladı.

DÖRT PARTİDEN AZERBAYCAN'A DESTEK

Yapılan açıklamada, Ermenistan'ın bölgedeki barışın önündeki en büyük engel olduğu vurgulanarak, uluslararası kamuoyunun sorunun çözümü noktasında adım atması ve işgalci Ermenistan'ın verdiği zararlardan ötürü Azerbaycan'a destek vermesi gerektiği kaydedildi.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ'DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020'de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020'de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.

Azerbaycan
TBMM

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar