Ukrayna'nın Herson kentinde Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anılacak

Ukrayna’nın Herson şehrinde bulunan Kırım Tatar Bölge Meclisi, bölgede yaşayan halka, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının kurbanlarını, sürgünün yıl dönümünde anma çağrısı yaptı.

Kurultay

Ukrayna'nın Herson kentinde Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anılacak

Bölge Meclisinden yapılan açıklamada, "Herson Kırım Tatar Bölge Meclisi birkaç sivil toplum örgütüyle birlikte anma gününde bilgilendirici anma etkinlikleri düzenlemeyi planlanmıştı. Ancak, mevcut şartlarda bu etkinlikler ertelendi." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Bölge Meclisi, sürgün kurbanlarının, 18 Mayıs günü 9.00 ile 12.00 saatleri arasında, geçen sene Herson'da dikilen 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Anıtı önünde anılacağını bildirdi. Meclis, anma eylemine katılmak isteyen herkesi güvenlik önlemleri alarak küçük gruplar halinde Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Anıtı'na çiçek bırakmaya ve saygı duruşunda bulunmaya davet etti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu'da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya'ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989'un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım'a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar