Ukraynalı Bakan Uruskiy: Türkiye ile sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve stratejik partneriz

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna'nın Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştü. Görüşme sonrasında Uruskiy, “Türkiye ile sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve stratejik partneriz.” ifadelerini kullanırken,  Varank da “Tüm dünyanın gıptayla izlediği silahlı insansız hava araçlarımızı (SİHA) şu anda Ukrayna’ya tedarik ediyoruz.” hatırlatmasında bulundu.

Kurultay

Ukraynalı Bakan Uruskiy: Türkiye ile sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve stratejik partneriz

İlk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna'nın Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve beraberindeki heyet dün Ankara'ya geldi. Türkiye ve Ukrayna arasındaki işbirliği konularını esas alan bir İşbirliği Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalandı. Ziyaretin ikinci günün de ise Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir araya geldi.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında gerçekleşen görüşmede ana gündem konusu Türkiye'nin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) oldu. Her iki bakan da geleceğe dönük işbirliğinden söz etti.

STRATEJİK ORTAKLIKLA BAĞLAR GÜÇLENDİRİLDİ

Bakan Varank yaptığı açıklamasında Türkiye ve Ukrayna'nın tarih, kültür ve coğrafya noktasında yakın bağlara sahip olduğuna değinerek, bu bağların 2011 yılında ilan edilen stratejik ortaklıkla daha da sağlamlaştırıldığını belirtti.

"ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLACAK"

Varank, Ukraynalı yetkililerin ziyaretine ilişkin "Umut ediyorum ki bu ziyaretiniz sanayinin kritik sektörlerinde yeni işbirliklerinin kurulması açısından önemli bir başlangıç olacak. Ziyaret programınızın savunma, havacılık ve gemi inşa gibi stratejik sektörler odağında gerçekleşiyor olması son derece isabetli." diye konuştu.

"HIZLA NETİCE ALMAYA ODAKLANMALIYIZ"

Varank, Ukrayna ve Türkiye'nin kabiliyetleri açısından birbirini tamamladığını vurgulayarak şu ifadeleri kaydetti:

"Bu anlamda stratejik düzeyli iş birliğimizin daha sistematik ve kurumsallaşmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak, bundan böyle artık ortak proje geliştirme, ürün geliştirme ve ortak teknolojik araştırmalar boyutunda başlattığımız işlerde hızla netice almaya odaklanmalıyız."

"SİHA'LARIMIZI UKRAYNA'YA TEDARİK EDİYORUZ"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy tarafından da söz konusu gelişmelerin takip edildiğini anımsatan Varank, şu ifadeleri ekledi:

"Tüm dünyanın gıptayla izlediği silahlı insansız hava araçlarımızı (SİHA) şu anda Ukrayna'ya tedarik ediyoruz. Yeni dönemde büyük gelişmelere kapı açacak, önemli savunma konseptlerini değiştirecek Akıncı Taarruzi İHA'da Ukrayna'dan tedarik ettiğimiz bir motoru kullanıyoruz ve bunun yerlileştirilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda Zelenskiy'in Ukrayna'da havacılığa dönük yatırım konusunda ne kadar istekli olduğunu takip ediyoruz. Bunun gibi alanlarda somut işlere odaklanarak bu süreçleri neticelendirmek istiyoruz."

URUSKİY: TÜRKİYE İLE DOST VE STRATEJİK PARTNERİZ

Ukraynalı Bakan Oleg Uruskiy ise Türkiye ile Ukrayna arasında iyi düzeyde olan iş birliğinin, yeni projelerle daha yüksek seviyelere geleceğine inandığını kaydetti.

Uruskiy, Türk tarafıyla görüşmelerin somut iş birliği için güzel zemin olduğunu belirterek, "Türkiye ile sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve stratejik partneriz. Cumhurbaşkanlarımız Erdoğan ile Zelenskiy savunma sanayisi alanında iş birliğine özen gösteriyor." ifadelerini dile getirdi.

"İKİ ÜLKE ARASINDA BÜROKRASİ AZALTILMALI"

İki ülke arasındaki işbirliğinde bürokrasinin azaltılmasının önemine dikkati çeken Uruskiy, Ukrayna adına bu konuda elinden geleni yapacağını aktardı.

ÜST DÜZEY HEYETLERİN KATILIMI

Toplantıda, Türk tarafından Sanayi ve Teknoloji bakan yardımcıları Çetin Ali Dönmez, Hasan Büyükdede ile Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım yer aldı. Konuk taraftan ise Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ile ülkenin önde gelen sanayi şirketlerinin temsilcileri hazır bulundu.

İLK RESMİ ZİYARETİ TÜRKİYE'YE OLDU

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna'nın Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy'in ilk resmi ziyaretini 26 Ağustos 2020'de Türkiye'ye gerçekleştirdi.
Ukrayna heyetinin ziyareti, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'de düzenlenen resmi törenle başladı.
Törenden sonra sonra Oleg Uruskiy, Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile bir araya geldi. Görüşmede; havacılık, uzay, tarım ve sanayi alanlarındaki işbirliği yolları görüşüldü. Görüşmenin sonunda kurumlar arasında mutabakat zaptı imzalandı. Bununla birlikte Ukrayna heyeti, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) şirketini ziyaret etti.

Mustafa Varank
Oleg Uruskiy
savunma sanayi
Ukrayna
Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna'nın Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar