Ukrayna'dan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Andrey Kartapolov'a üç ayrı suçlama!

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından dün yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Andrey Kartapolov hakkında yargı sürecinin başlatıldığı bildirildi. Kartapolov'un diğer Rusya Silahlı Kuvvetleri komutanlığı temsilcileriyle birlikte Rus birliklerinin Ukrayna'ya saldırı planını hazırladığı ve bu saldırıyı kontrol ettiği belirtildi.

Kurultay

Ukrayna'dan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Andrey Kartapolov'a üç ayrı suçlama!

Ukrayna'da Rusya Savunma Bakan Yardımcısı, Korgeneral Andrey Kartapolov hakkında yargı süreci başlatıldı. Suçlu bulunması durumunda Rus Korgeneral müebbet hapis cezasına çarptırılabilir.

YASA DIŞI SİLAHLI GRUPLARIN EYLEMLERİNİ PLANLADI

SBU, Rus Korgeneralin diğer Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri komutanlığı temsilcileriyle birlikte Rus birliklerinin Ukrayna'ya saldırı ve Donbas topraklarının işgali planını hazırlayıp yönettiğini ayrıca Ağustos 2014'te İlovaysk'ta Ukraynalı askerlerin öldürülmesinde yer aldığını tespit etti.

Açıklamada, "2015 yılının ocak-şubat aylarında Kartopolov, Debaltseve şehrini ve komşu yerleşim yerlerini ele geçirmek için saldırgan devletin silahlı kuvvetlerinin birlikleri ve onun kontrol altındaki yasa dışı silahlı grupların eylemlerini planladı ve koordine etti." ifadeleri kullanıldı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI ALABİLİR

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Kartopolov'a karşı, Ukrayna Ceza Kanununun 110. maddesi 3. fıkrası (Ukrayna toprak bütünlüğü ve dokunulmazlığına kastetmek), 437. maddesi 2. fıkrası (saldırgan savaş yürütmek), 438. maddesinin 2. fıkrası (kasıtlı cinayeti içeren savaş yasalarının ve adetlerinin ihlali) uyarınca suçlama yöneltildiği bildirildi.

Yargılama öncesi soruşturmanın Ukrayna Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Rus Korgeneralin suçlu bulunması durumunda müebbet hapis cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar