Ukrayna'dan Olimpiyatlara yönelik iddialı hedef!

Ukrayna, 2030 veya 2032 yılında Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak istediğini bildirdi. Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadım Guttsayt (Vadym Gutzeit), bakanlığın şu an Olimpiyatların yeri ve maliyeti konusunda çalışmalar yaptığını belirtti.

Kurultay

Ukrayna'dan Olimpiyatlara yönelik iddialı hedef!

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadım Guttsayt, 2030 veya 2032 yılında Ukrayna'nın Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak istediğini duyurdu. Suspilne Sport haber ajansına dün açıklamalarda bulunan Bakan, daha çok kış Olimpiyatları olanağının değerlendirildiğini ifade etti. Guttsayt, "2023 veya 2032 yıllarını düşünüyoruz. Ukrayna'da nerede yapılabileceği ve maliyetinin ne kadar olacağını değerlendiriyoruz. Daha çok kış Olimpiyatlarını düşünüyoruz. Gençlik Olimpiyat Oyunlarını değerlendiriyoruz veya iddialı hedef yetişkin Olimpiyat Oyunları. 10 yıl içinde ülkede gelişme kaydedeceğimize ve Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapabileceğimize inanıyoruz." dedi.

"OLİMPİYAT SAYESİNDE İSTİHDAM DA SAĞLANACAK"

Bakan, Ukrayna'nın iddialı hedefler koyması ve onlara ulaşması gerektiğini kaydederek, "Olimpiyatlar ne demek? Altyapı inşa edilecek. Bu da istihdamın sağlanması demek. İnsanlar iş bulmak için yurt dışına çıkmak zorunda kalmayacaklar; Ukrayna'da çalışacaklar. Ayrıca ülkemize turistler gelmeye başlayacak." şeklinde açıklama yaptı.

ZELENSKIY DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy daha önce Olimpiyatlara ev sahipliği yapma isteği hakkında açıklamalarda bulunmuştu. 

2028 Olimpiyatları'nın ev sahibi Los Angeles kenti 2017 yılında belirlenmişti. 2030 Kış olimpiyatları ev sahibi 2023 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi Kongresinde belirlenecek. 2023 Yaz Olimpiyatları'nın ev sahibi ise 2025 yılında belli olacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar