Ukrayna'da son bir günde 375 yeni koronavirüs vakası

Ukrayna'da son 24 saat içinde 375 koronavirüs vakası daha tespit edildi. Ayrıca son bir gün içinde 17 koronavirüs hastası hayatını kaybederken; 85 hasta da iyileşerek taburcu edildi. 

Kurultay

Ukrayna'da son bir günde 375 yeni koronavirüs vakası

Bu sabah düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov, "Son 24 saat içinde 375 koronavirüs vakası tespit edildi. Bunlardan 22'si çocuk ve 88'i de sağlık görevlisi. Son 24 saatte tespit edilen vakalardan 116'sı hastaneye yatırıldı. Son bir günde koronavirüs nedeniyle 17 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerin çoğu kronik hastalıklara sahipti. Toplamda, 85 hasta ise iyileşti." ifadelerini kullandı.

Salgının başından bu yana, Ukrayna'da toplam 16 bin 23 koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede, toplamda koronavirüs şüphelisi olan 3 bin 370 kişi iyileşti ve 425 kişi de hayatını kaybetti.

ÜLKEDEKİ KARANTİNA ÖNLEMLERİ GEVŞETİLDİ

Bilindiği gibi, Ukrayna'da, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemleri gevşetildi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 11 Mayıs 2020'den itibaren, salgına karşı önleyici tedbirlerin alınması şartıyla kuaförler, güzellik salonları ve dişçilerin faaliyetlerine izin verilecek. Parklar, meydanlar, rekreasyon alanları, orman ve sahil kıyıları, oyun ve spor alanları ziyarete açılacak. Kafe ve restoranlar, yeniden açık alanlarda servis yapabilecek. Alışveriş merkezlerinde de dahil olmak üzere gıda dışı malların toptan ve perakende ticaretine dair kısıtlamalar kalkacak.

Öte yandan, alışveriş merkezlerindeki yemek alanları ve eğlence alanlarının, sinema ve tiyatrolar, metro, özel izin olmadan toplu taşıma araçlarının çalışmasına, bölgeler arası ve şehirler arası ulaşıma, düzenli demiryolu ve hava ulaşımına uygulanan yasaklar devam edecek. Spor salonları, fitness merkezleri, anaokulları, okullar ve yüksek öğrenim kurumları şimdilik kapalı kalacak. Toplu etkinliklerin düzenlenmesine, 2'den fazla kişiden oluşan gruplar (çocuklara eşlik edildiği durumlar hariç) halinde hareket etmeye, 14 yaşından küçük çocukların refakatsiz olarak kamuya açık yerlerde kalmasına izin verilmeyecek.

Kamuya açık yerlerde maske takmak ve evden çıkarken yanında kimlik belgesi bulundurmak zorunlu olacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar