Ukrayna'da koronavirüs salgınına ilişkin güncel durum: İlk kez iyileşenlerin sayısı, yeni vaka sayısını geçti

Ukrayna'da tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 16 bin 847'ye ulaştı. Ülkede, son bir günde açıklanan verilere göre, ilk kez iyileşenlerin sayısı, vaka sayısını geride bıraktı.

Kurultay

Ukrayna'da koronavirüs salgınına ilişkin güncel durum: İlk kez iyileşenlerin sayısı, yeni vaka sayısını geçti

Bu sabah düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov, "Son 24 saat içinde 422 vaka tespit edildi; bunlardan 42'si çocuk ve 70'i sağlık görevlisidir. 136 hasta, hastaneye yatırıldı. Ayrıca son bir gün içinde 17 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Öte yandan, iyileşen sayısında bir rekorumuz var; son 24 saatte 427 kişi iyileşti. Salgının başından bu yana Ukrayna'da ilk kez iyileşenlerin sayısı tespit edilen vaka sayısını geçti." diye bildirdi.

Salgının başından bu yana Ukrayna'da bin 172'si çocuk ve 3 bin 278'i sağlık görevlisi olmak üzere toplam 16 bin 847 koronavirüs vakası tespit edildi.

Ülkede, toplamda 4 bin 143 kişi iyileşirken; 456 kişi koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybetti.

ÜLKEDEKİ KARANTİNA ÖNLEMLERİ GEVŞETİLDİ

Bilindiği gibi, Ukrayna'da, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemleri gevşetildi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 11 Mayıs 2020'den itibaren, salgına karşı önleyici tedbirlerin alınması şartıyla kuaförler, güzellik salonları ve dişçilerin faaliyetlerine izin verilecek. Parklar, meydanlar, rekreasyon alanları, orman ve sahil kıyıları, oyun ve spor alanları ziyarete açılacak. Kafe ve restoranlar, yeniden açık alanlarda servis yapabilecek. Alışveriş merkezlerinde de dahil olmak üzere gıda dışı malların toptan ve perakende ticaretine dair kısıtlamalar kalkacak.

Öte yandan, alışveriş merkezlerindeki yemek alanları ve eğlence alanlarının, sinema ve tiyatrolar, metro, özel izin olmadan toplu taşıma araçlarının çalışmasına, bölgeler arası ve şehirler arası ulaşıma, düzenli demiryolu ve hava ulaşımına uygulanan yasaklar devam edecek. Spor salonları, fitness merkezleri, anaokulları, okullar ve yüksek öğrenim kurumları şimdilik kapalı kalacak. Toplu etkinliklerin düzenlenmesine, 2'den fazla kişiden oluşan gruplar (çocuklara eşlik edildiği durumlar hariç) halinde hareket etmeye, 14 yaşından küçük çocukların refakatsiz olarak kamuya açık yerlerde kalmasına izin verilmeyecek.

Kamuya açık yerlerde maske takmak ve evden çıkarken yanında kimlik belgesi bulundurmak zorunlu olacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar