Ukrayna'da karantina önlemleri gevşetiliyor

Ukrayna'da, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemleri, hükumetin kararıyla bugünden itibaren gevşetiliyor.

Kurultay

Ukrayna'da karantina önlemleri gevşetiliyor

Alınan karara istinaden Ukrayna'da, 11 Mayıs 2020'den itibaren, salgına karşı önleyici tedbirlerin alınması şartıyla kuaförler, güzellik salonları ve dişçilerin faaliyetlerine izin verilecek. Parklar, meydanlar, rekreasyon alanları, orman ve sahil kıyıları, oyun ve spor alanları ziyarete açılacak.

Bunun yanı sıra kafe ve restoranlar, yeniden açık alanlarda servis yapabilecek. Alışveriş merkezlerinde de dahil olmak üzere gıda dışı malların toptan ve perakende ticaretine dair kısıtlamalar kalkacak.

Ayrıca Ukrayna'da, müzelerin ve milli kültür parklarının faaliyetlerine izin verilirken; söz konusu yerlerin, ziyaretçi kabul edip etmeyeceği kurum yönetiminin kararına bağlı olacak.

Milli takımların ve sporcuların antrenmanlarına, avukatların, noterlerin, denetçilerin, psikologların, medya alanında çalışan kuruluşların faaliyetlerine, sinema ve video kayıtlarının yapılmasına, tiyatrolarda, sirklerde, konser organizasyonlarında ve sanat topluluklarında (50 kişiye kadar veya seyirci olmadan) provaların yapılmasına izin verilecek.

Ülke çapında koronavirüs tedbirlerini gevşeten Kıyiv yönetimi, maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfeksiyon kurallarına uyulması noktasında uyarılarda bulundu.

BAZI KISITLAMALAR DEVAM EDECEK

Öte yandan, alışveriş merkezlerindeki yemek alanları ve eğlence alanlarının, sinema ve tiyatrolar, metro, özel izin olmadan toplu taşıma araçlarının çalışmasına, bölgeler arası ve şehirler arası ulaşıma, düzenli demiryolu ve hava ulaşımına uygulanan yasaklar devam edecek. Spor salonları, fitness merkezleri, anaokulları, okullar ve yüksek öğrenim kurumları şimdilik kapalı kalacak. Toplu etkinliklerin düzenlenmesine, 2'den fazla kişiden oluşan gruplar (çocuklara eşlik edildiği durumlar hariç) halinde hareket etmeye, 14 yaşından küçük çocukların refakatsiz olarak kamuya açık yerlerde kalmasına izin verilmeyecek.

Kamuya açık yerlerde maske takmak ve evden çıkarken yanında kimlik belgesi bulundurmak zorunlu olacak. Ayrıca, tecrit ve gözlem yerlerini izinsiz terk etme yasağı devam edecek.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 4 Mayıs tarihinde aldığı kararla, 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren karantina önlemlerinin gevşetilmesini onaylamıştı. Ancak, ülkede uygulanan karantina tedbirleri, 22 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatılmıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar