Ukrayna yanlısı tutumu için FSB'ye ihbar edildi

Kırım'ın Yalta şehrinin sözde belediye meclisi üyeleri bir hukukçuyu Ukrayna yanlısı tutumu nedeniyle FSB'ye ihbar etti. Kanıtı olarak hukukçunun Facebook sayfası gösterildi.

Kurultay

Kırımlı hukukçu FSB'ye ihbar edildi

Rusya tarafından işgalden sonra ispiyonculuğun ve muhbirliğin teşvik edildiği Kırım'da Yalta şehrinin sözde belediye meclisi üyeleri, hukukçu Yuriy Fromus'a karşı Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) toplu ihbarda bulundu.

Kırım İnsan Hakları Grubu, ihbarnameyi yayınlayarak, sözde belediye meclisi üyelerinin, Fromus'un kişisel Facebook sayfasındaki paylaşımları nedeniyle denetlenmesi gerektiğini savunduğunu, söz konusu hukukçunun sosyal ağlardaki sayfasındaki paylaşımlarının Kırım'ın Rusya tarafından işgalini desteklemediğini gösterdiğini savundu.

Bahsi geçen görevlilerinin ihbarnamesinde, "Y.V. Formus'un Kırım Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol9 şehrinin Rusya Federasyonu ile birleşmesine karşı ve bahsi geçen Rusya Federasyonu birimlerinin Ukrayna'ya iade edilmesi taraftarı olduğuna, Facebook sosyal ağındaki sayfasının içeriğinin de bunu kanıtladığına özellikle dikkat çekmek istiyoruz" dendi.

Bu nedenle Yaltalı hukukçunun denetlenmesini istediklerini belirten ihbarcılar, belirtilenlere dayanarak, Formus'un Rusya'nın Kırım'daki devlet ve yerel yönetim organlarının otoritesini baltalamaya yönelik faaliyetler yürütmesi hususunda denetlenmesini talep ettiler.

Söz konusu ihbardan sonra hukukçunun polise sorguya çağrıldığı kaydedildi.

Yuriy Formus, toprak meseleleriyle ilgilenen Yaltalı bir hukukçu olarak tanınıyor.

Kırım İnsan Hakları Grubu Yöneticisi Olga Skripnik, günümüzde Kırım'da kullanılan Rus mevzuatındaki birçok normun net olmadığını, bu nedenle mevzuatın insanların siyasi, ekonomik ve  başka nedenlerle kovuşturulmasına müsaade ettiğini belirtti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar