Ukrayna ve Türkiye'den uzay sektöründe yeni ortaklık adımı

Savunma sanayii alanında birçok ortak projeyi hayata geçiren Ukrayna ve Türkiye’nin, şimdi de ortak roket fırlatma aracı üretimi için görüştüğü duyuruldu. Ukraynalı yetkililer, ortak roket fırlatma aracı için görüşmelere başladıklarını bildirdi.

Kurultay

Ukrayna ve Türkiye'den uzay sektöründe yeni ortaklık adımı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskıy, Ukrayna ile Türkiye'nin ortak roket fırlatma aracı üretim olanağını görüştüğünü açıkladı. Radio Svoboda haber sitesinde 5 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan röportajda Uruskıy, Ukrayna'nın Türkiye ile uzay sektörü üzerine ortak projeler için müzakere ettiğini söyledi.

UKRAYNA VE TÜRKİYE'DEN ROKET FIRLATMA ALANINDA YENİ BİR ORTAK PROJE

Ukrayna ile Türkiye'nin savunma sanayii alanında birçok sözleşmeyi yerine getirdiğini ve daha ciddi kontratlar üzerinde çalıştıklarını ifade eden Uruskıy, insansız hava araçları, uçak motoru ve iki ülkenin deniz kuvvetlerine yönelik iş birliği imkanlarının gündemde olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte iki ülkenin uzay sektöründe de iş birliği yapmaya hazırlandığını ifade eden Başbakan Yardımcısı, Ukrayna'nın uluslararası 'Antares' projesi üzerinde çalıştığını belirterek, "Şimdilik küçük siparişler. Fakat ciddi ortaklar arıyoruz. Uzay sektörünün ticarileştirilme olasılığı ve ortak roket fırlatma aracı üretimi konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile de görüşüyoruz. Fırlatmalar üçüncü ülkelerin topraklarından yapılacak. Çünkü ne biz ne de Türk tarafı uzay üssü için uygun bir yer tahsis edemiyoruz." dedi.

Ayrıca Oleg Uruskıy, Ukrayna'nın uluslararası alanda havacılık, roket ve uzay gibi yüksek teknoloji endüstrilerinde nihayet yerini bulması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Eylül 2020'de Ukrayna'da uydu ve roket tasarlayan şirketlerden Yujnoye (Yuzhnoye) Tasarım Ofisini ziyaret etmişti.Yıldırım, Ukrayna ile fırlatma teknolojileri, uydu üretimi ve pazarlama, uzayla ilgili alt sistemlerin geliştirilmesi gibi konularda iş birliği imkanlarının değerlendirildiğini açıklamıştı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar