Ukrayna Parlamentosu, Rus sosyal ağlarına uygulanan yaptırımların uzatılmasını onayladı

Ukrayna Parlamentosu, Rus internet arama motoru Yandex, VKontakte ve Odnoklassniki sosyal ağlarına uygulanan yaptırımların uzatılmasını öngören kararı kabul etti. 13 Mayıs 2020 tarihinde oylanan karar tasarısına, 248 milletvekili destek verdi.

Kurultay

Ukrayna Parlamentosu, Rus sosyal ağlarına uygulanan yaptırımların uzatılmasını onayladı

Karar tasarısına eklenen açıklama notunda, "Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığı devam ediyor. Bu, binlerce Ukraynalı asker ve sivilin ölümüne, Ukrayna toprak bütünlüğünün ihlaline, vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin ihlaline, egemen topraklarının geçici işgaline ayrıca ulusal çıkarlar, güvenlik ve egemenliğinin tehdit edilmesine sebep oldu. Dolayısıyla, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığını sona erdirmek amacıyla uygulanan yaptırımların uzatılması için gerekliliği ve ayrıca 'Yaptırım Üzerine' başlıklı kanunun 3. maddesi çerçevesinde öngörülen yasal dayanakların geçerliliği devam etmektedir." denildi.

Mayıs 2017'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, "28 Nisan 2017 tarihli Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin kişisel özel ekonomik ve diğer kısıtlayıcı tedbirlerin (yaptırımların) uygulanmasına yönelik kararına ilişkin" başlıklı kararnameyi imzalamıştı.

Kararname, Rusya'nın en popüler internet arama motoru Yandex servislerine ayrıca VKontakte ve Odnoklassniki sosyal ağlarına erişimini yasaklamakta. Söz konusu sosyal ağlara erişim, Mail.Ru Grup şirketine uygulanan yaptırımlar çerçevesinde yasaklanmıştı.

Bunun yanı sıra dünyaca ünlü Rus antivirüs şirketi Kaspersky ve DrWeb'in internet siteleri erişime engellenmişti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar