Ukrayna Parlamento seçimlerinde başarılı olan 3 Kırım Tatarı: Abdülcemil Kırımoğlu, Ahtem Çiygöz, Rüstem Umerov

Ukrayna'da 21 Temmuz 2019'da düzenlenen Ukrayna Parlamento seçimleri sona erdi ve 3 Kırım Tatarı parlamentoya seçildi.

Kurultay

İşte Ukrayna'da seçilen Kırım Tatar milletvekilleri

Gerçekleştirilen seçimler doğrultusunda Kırım Tatarları'nın milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Rüstem Umerov seçimlerde başarılı oldular.

MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

Yeni dönem Ukrayna Parlamentosunda yeniden milletvekili olan Kırımoğlu, Petro Poroşenko'nun "Avrupa Dayanışması" Partisi'nden katıldı.

1991-2013 yılları arasında KTMM Başkanlığı yapmış olan Kırımoğlu, Ağustos 2014-Mayıs 2019 tarihleri arasında Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevini yürüttü.

Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosunda 6 dönemdir milletvekili görevini yürütmekte.

AHTEM ÇİYGÖZ

Avrupa Dayanışması Partisinden aday olan Ahtem Çiygöz, 2008 yılından beri Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

2015 yılında Kırım'ın işgalci yönetimi tarafından gözaltına alınan Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde "kargaşa" organize etmekle suçlandı ve 8 yıl hapse mahkum edildi.  Ekim 2017'de Rusya, Çiygöz'ü Türkiye'ye iade etti. 

RÜSTEM ÜMEROV

Svyatoslav Vakarçuk'un Ses Partisi'nden aday olan Rüstem Ümerov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun danışmanı olarak görev yapmakta.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar