Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım'da insan hakları konulu uluslararası panel düzenledi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bugün Türkiye saatiyle 16:30-18:00 saatleri arasında “Geçici olarak işgal altındaki Kırım’da (Ukrayna) insan hakları ihlallerine karşı uluslararası tepki” adıyla çevrimiçi panel gerçekleştirdi. Panele; Ukrayna, Letonya, Litvanya, Polonya Dışişleri Bakanları, ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Türkiye ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının Yardımcıları, BM üye ülkelerinin ve uluslararası örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Kurultay

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım'da insan hakları konulu uluslararası panel düzenledi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, "Geçici olarak işgal altındaki Kırım'da (Ukrayna) insan hakları ihlallerine karşı uluslararası tepki" isimli çevrimiçi panel düzenlendi. Panelde işgal edilen Kırım'daki insan hakları durumu ele alındı.

Konferans kapsamında; Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar konuşmalarını gerçekleştirdi. Ayrıca, programda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivist Lütfiye Zudiyeva ve Kırım İnsan Hakları Grubu Başkanı Olga Skrıpnık katılımcılara hitap etti.

KIRIM'DA İNSAN HAKLARININ DURUMU TARTIŞILDI

Konferans kapsamında, yedi yıldır Rus işgaliyle karşı karşıya olan Ukrayna toprağı Kırım'da yaşanan hak ihlallerine dikkat çekildi. Kırım'da özellikle etnik ve dini gerekçelerle sistematik baskılar, temel hak ve özgürlüklere yönelik ihlaller ve Ukrayna vatandaşlarının Rus ordusuna alınmaya zorlanması konularına dikkat çekildi.

Rusya'nın geçici olarak işgal ettiği Kırım'daki işgali meşrulaştırmak üzere çabalarına ve propaganda faaliyetlerine özellikle önem verildi. Kırım'daki insan hakları ihlallerine yönelik resmi verilere yer verildi.

UKRAYNA, KIRIM'I İŞGALDEN KURTARACAK OLAN KIRIM PLATFORMUNU TANITTI

Konferans kapsamında, Ukrayna tarafı, Kırım'ın işgaline karşı tepkiyi artırma ve genişletme ve ortak uluslararası çabaların koordinasyonu konusunda uluslararası Kırım Platformu'na ilişkin bilgi verdi. Ağustos ayında düzenlenecek olan zirveye ilişkin Ukrayna Dışişleri Bakanlığından şu ifadeler kullanıldı:

"Kırım'ın işgalden kurtuluşu sürecine stratejik bir vizyon kazandırmak ve bunun yanı sıra farklı forumlarda ilgili tüm süreçlere destek verme amacıyla tüm çabaları birleştirecek bir platformdur. 23 Ağustos 2021'de Kiev'de yapılması planlanan zirve, Kırım Platformunu başlatacak ve Kırım politikasının daha da sağlamlaştırılması vizyonunu ana hatlarıyla belirten bir bildirge kabul edilecek. Kırım platformu 5 öncelik alanına odaklanacak; tanımama politikası, gezinme özgürlüğü dahil olmak üzere güvenlik, saldırgan devlete karşı yaptırımların etkinliği ve bunların uzantısı, ifade özgürlüğü, barışçıl toplantı, eğitim, kültürel ve dini haklar ve uluslararası insancıl hukuk dahil olmak üzere insan haklarının korunması, Kırım'ın geçici işgalinin ekonomi ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesidir."

KIRIM'DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ PANELİ

Etkinlik, Ukrayna'nın Cenevre Daimi Temsilciliği Facebook sayfasından yayınlandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar