Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Kırım'da yasa dışı arkeolojik kazıları yapan Rusya'yı kınadı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım'da yasa dışı arkeolojik kazı çalışmaları düzenleyen Rusya’nın bunu sonlandırmasını talep etti.

Kurultay

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Kırım'da yasa dışı arkeolojik kazıları yapan Rusya'yı kınadı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 22 Ekim 2020 tarihinde yayımladığı açıklamada, sözde "Kırım Savaşı" projesi çerçevesinde Bahçesaray yakınlarında bulunan Alma Vadisi ve Akyar'da (Sivastopol) yürüttüğü yasa dışı arkeolojik kazı çalışmaları nedeniyle Rusya'yı protesto ederek kazı çalışmalarını derhal sonlandırmasını talep etti.

RUSYA ULUSLARARASI YASALARI İHLAL EDİYOR

Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde dün yapılan açıklamada, Rus arkeologların Kırım'da yürüttüğü faaliyetlerin Ukrayna yasaları ve uluslararası hukuku ihlal ettiği hatırlatıldı. Bakanlık, "Rusya, Alma Vadisi ve Akyar'da yürüttüğü yasa dışı arkeolojik kazıları ve diğer çalışmaları sonlandırmalıdır. Ayrıca Rusya'nın özellikle uluslararası hukuk normlarına uygun bir şekilde yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi için işgal edilen Ukrayna topraklarında bulunan Ukrayna kültür ve tarihi mirasının uygun şekilde muamele görmesini sağlaması gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

RUSYA'NIN KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMAK İÇİN TEDBİR ALMASI GEREKİYOR

Öte yandan Bakanlık, 14 Mayıs 1954 tarihli Silahlı Çatışma Durumunda Kültür Varlıklarının Korunmasına İlişkin Sözleşme'ye göre, işgalci bir devlet olan Rusya'nın, Kırım'da Ukrayna'nın kültürel varlıklarına saygı göstermesi ve onları korumak için gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte açıklamada, UNESCO tavsiyeleri uyarınca Rusya'nın Kırım'daki arkeolojik kazılardan kaçınması gerektiğini vurgulandı.

KIRIM'DA YASA DIŞI KAZILARA KATILANLARA YAPTIRIM UYGULANMIŞTI

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Mayıs 2020'te imzaladığı kararla Rusya Devlet Müzesi Ermitaj, Rusya Coğrafik Birliği, Rusya Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü ve bir dizi kurumu daha Kırım'da yasa dışı arkeolojik kazılara katıldıkları için yaptırım listesine dahil etmişti.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar