Ukrayna'da Pazar Günü Erken Genel Seçim Yapılacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in kararıyla parlamentonun feshedilmesi üzerine pazar günü milletvekili seçimleri için halk sandık başına gidecek.

Kurultay

Ukrayna'da Erken Genel Seçim

Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Vladimir Zelenskiy'in görevdeki icraatlarından ilki olarak parlamentoyu feshetmesi üzerine 21.07.2019 Pazar günü genel seçim yapılacak.
Ukrayna Parlamentosunda (Verkhovna Rada) bulunan 225 sandalye için 22 partinin katılacağı seçimlerde 2 bin 747 milletvekili adayı yarışacak. 3 bin 84 adayın başvurduğu seçim bölgesi listesinden ise 199 milletvekili seçilebilecek.

KIRIM'DA SANDIK KURULMAYACAK

Ukrayna genel seçimleri ile ilgili işgal altındaki Kırım'da bazı vatandaşlar oy kullanamayacak. Rusya yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu bölgelerde ve Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da  yüzde 5'lik baraj uygulamasının olduğu seçimler için sandık kurulmayacak.


'HALKIN HİZMETKARI'NIN' %49,5 ALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Anketlere göre, yüzde 5 barajını 5 partinin geçmesi bekleniyor. Zelenskiy'in "Halkın Hizmetkarı" partisinin oyların yüzde 49,5'ini alacağı, Rusya yanlısı "Yaşam İçin Muhalefet Platformu"nun ise yüzde 10,5 ile ikinci sırada yer alacağı tahmin ediliyor.


Eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun partisi Avrupa Dayanışmasının yüzde 7,7, eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun Anavatan Partisinin ise yüzde 6,9 oy alması bekleniyor. Rock grubu Okean Elzi'nin solisti Svyatoslav Vakarçuk'un partisi Ses'in ise yüzde 5,9 oy alacağı öngörülüyor.


Daha önce komedyenlik yapan Zelenskiy, mayıs ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 73,22 oy alarak zafer kazanmış, rakibi eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise 24,45 oy alabilmişti.

 

İLK İCRAAT:PARLAMENTO FESHİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, göreve geldikten hemen sonra 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden ve 21 Temmuz'da erken parlamento seçimleri yapılmasını öngören kararname imzalamıştı.


DERHAL HÜKÜMETİN İSTİFASINI İSTEDİ

Zelenskiy, seçimlerden sonra parlamentonun feshedilmesi kararını açıkladığı yemin töreninde hükümetin de istifasını istemişti.
Ukrayna Anayasası'na göre başbakanın istifasına Ukrayna Parlamentosu karar verdiği için Zelenskiy'in talebi üzerine Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman istifasını parlamentoya sunmuştu.

İSTİFADA YETERLİ OYA ULAŞILAMADI


İstifa kararının üzerine genel kurulda yapılan oylamada istifanın kabulü için gerekli 226 oy sağlanamamış, böylelikle de yeni hükümet kuruluncaya kadar mevcut başbakan ve bakanlar görevini sürdürmeye devam etmişti.


ROCK GRUBUNUN SOLİSTİ İLE KOALİSYON PLANI

Zelenskiy'in partisinin  seçimlerden sonra parlamentoda çoğunluğu elde ederek hükümeti kurmak için koalisyon kurabileceği belirtiliyor.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in yardımcısı Sergey Şefir, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada, barajı geçmesi halinde Ukraynalı rock grubu solisti Vakarçuk'un partisi Golos (Ses) ile koalisyon kurmak istediklerini bildirdi.

 

''SES'' İLE OLMAZSA ANAVATAN İLE KOALİSYON

Şefir, Ses partisinin baraj altında kalması halinde ise şartlar konusunda anlaşılırsa eski Başbakan Timoşenko'nun Anavatan Partisi ile koalisyon kurulabileceğini dile getirdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar