Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, tarım arazilerinin satışına ilişkin yasayı imzaladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, ülkedeki tarım arazilerinin satışa çıkarılmasına ilişkin yasayı onayladı. Ukrayna Parlamentosu, ilgili yasayı 31 Mart 2020 tarihinde kabul etmişti.

Kurultay

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, tarım arazilerinin satışına ilişkin yasayı imzaladı

Cumhurbaşkanı Zelenskiy, söz konusu yasanın imzalanmasını "tüm Ukraynalılar ve kendisi için tarihi bir an" olarak nitelendirdi. Ukrayna'da tarım arazileri piyasasının, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren açılması öngörülüyor.

TARIM ARAZİLERİNİN SATIŞINA İLİŞKİN DETAYLAR

Satışa çıkarılan tarım arazilerini; Ukrayna vatandaşları, bölgesel topluluklar, Ukrayna yasalarına uygun olarak tescil edilmiş ve hissedarları sadece Ukrayna vatandaşlarından oluşan tüzel kişilikler satın alabilecek. Ayrıca yasaya göre, tüzel kişilikler, sadece 2024 yılından itibaren arazi satın alma hakkına sahip olabilecek.

Yabancı uyruklu kişiler ise yalnızca yapılacak olan halk oylaması sonrasında, Ukrayna'da tarım arazisine sahip olabilecekler. Bununla birlikte, yabancıların, referandumun sonucu ne olursa olsun Ukrayna devlet sınırına 50 kilometreye kadar yakın olan bölgelerde arazi sahibi olması yasaklandı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar