Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Kırım'ın işgalden kurtarılması benim için bir önceliktir

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'nın Kırım'ı işgalden kurtarma ve Kırımlıların haklarını koruma yollarını aradığını ifade etti. Zelenskıy, Kırım’ın işgalden kurtarılmasının kendisi için bir öncelik olduğunu vurguladı.

Kurultay

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Kırım'ın işgalden kurtarılması benim için bir önceliktir

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 20 Ekim 2020'de Ukrayna Parlamentosunda konuşma yaptı. Parlamentoya seslenen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Donbas'ta barış ve Kırım'ın işgalden kurtarılması benim önceliklerim." dedi.

"DÜNYA KIRIM'I UNUTMAMALI"

Yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın Kırım'ı işgalden kurtarmak, Kırımlıların haklarını korumak için ve Donbas'ın yeniden entegrasyonunu sağlamak için yeni araçlar aradığını kaydeden Zelenskıy, "Donbas'ta barış ve Kırım'ın işgalden kurtarılması benim önceliklerim. Maalesef Normandiya Formatının gündeminde Kırım konusu hiçbir zaman yer almadı. Fakat bu konu her zaman bizim gündemimizde yer alacak.  Kırım işgal altında kalmaya ve orada yaşayan Ukrain ile Kırım Tatarları baskılara maruz kalmaya devam ederken dünya Kırım'ı unutmamalıdır... Bunun için yeni ve etkili araçlar arıyoruz. Kırım konusunu uluslararası gündeme geri getirdik. Kırım Platformu formatını oluşturuyoruz. Bu platform çerçevesinde Kırımlıların haklarının korunması ve yarımadanın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabalar koordine edilecek. Bu inisiyatifi Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Türkiye temsilcileri ve diğer ortaklarımızla kapsamlı bir şekilde görüştüm. Görüştüklerimizden çoğu bizim inisiyatifimize katılmaya hazır." diye konuştu.

"KIRIM'I SAVAŞMADAN TESLİM EDENLER CEZALANDIRILACAK"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 2014 yılında Kırım'ı Rusya'ya teslim edenlerin cezalandırılacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı, "Kırım'ı savaşmadan teslim edenler cezalandırılmalı. Herkesin anlamasını istiyorum; konu intikam değil, konu adalet. Toplumun cevaplara ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Kırım Platformu'nu ararkenRUSYA'NIN
KIRIM'I İŞGALİ


Rus yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 2013'ün sonlarında, Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşmasını imzalamayacağını açıklamasıyla başkent Kiev'de Batı yanlılarının başlattığı protestolar, yönetimin devrilmesine neden oldu. Aylar süren protesto gösterilerinden sonra 21 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Rusya'ya kaçtı. Ukrayna'daki siyasi istikrarsızlığı fırsat olarak kullanan Rusya Kırım'ın işgali operasyonununu başlattı.

Rus askerleri ilk olarak Kırım'a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol'ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, "Kırım ve Akyar'ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya'ya bağlanmasına ilişkin" bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, dünyanın birçok ülkesi Kırım'da yapılan sözde "kendi kaderini belirleme referandumunun" sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım'ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından ilgili yasa imzalandı.

Avrupa birliği ve ABD, Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi ve Ukrayna'ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu'na karşı yaptırımlar uygulamaya başladı.

Kırım'ın işgalinden sonra Ukrayna'nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Kıyiv'in Obolon Bölge Mahkemesi 24 Ocak 2019 tarihinde, Yanukoviç'i vatana ihanet ve saldırgan savaşa yataklık etme suçlarından suçlu buldu ve onu 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eski Cumhurbaşkanı mahkeme sürecine katılmamıştı. Şubat 2014 yılında Ukrayna'dan kaçan Yanukoviç, halen Rusya'da yaşamaya devam ediyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar