Ukrayna Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı: Kırım Platformu yaza düzenlenebilir

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Dairesi Başkan Yardımcısı Yardımcısı Igor Zhovkva, Mayıs 2021’de yapılması planlanan Rus işgalindeki Kırım’a ilişkin uluslararası zirve olan Kırım Platformu’nun yaza ertelenebileceğini bildirdi.

Kurultay

Ukrayna Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı: Kırım Platformu yaza düzenlenebilir

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Dairesi Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı Igor Zhovkva, dün Mayıs 2021'de yapılması planlanan, Ukrayna'ya bağlı Kırım'ın işgaline dair uluslararası zirve, "Kırım Platformu"nun yaza ertelenebileceğini ifade ederek, "Geçen yıl Kırım meselesi uluslararası gündeme döndü. Bu, 2021'de anlamlı çalışmalara odaklanmamız gerektiği anlamına geliyor." dedi.

Zhovkva, 2021 yazında Ukrayna'da düzenlemeye hazırlandıkları Kırım Platformu'na ortak devletlerin liderlerinin katılacağı zirvenin önemli sonuçları olacağını kaydetti.

Diplomatik danışman Zhovkva, Ukrayna'nın NATO'nun ortak statüsünden en iyi şekilde yararlanarak İttifak üyeliğine yaklaşma fırsatlarını arttırmayı planladığını da sözlerine ekledi. Zhovkva, ortakların, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'nin, NATO Genel Sekreteri'ne sunduğu ortaklığın genişletilmesine yönelik önerilerine ne yanıt verileceğini hâlâ beklediklerini kaydetti.

Zhovkva ayrıca, "Boşaltılmış Donbas'ta barış, Kırım'ın tekrar devletimizin bir parçası olması, Ukrayna'ın aktif bir uluslararası oyuncu olması, bunlar 2021'de Ukrayna'nın diplomatik ekibinin önceliklerini belirleyecek üç temel hedef." açıklamasında da bulundu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar