Ukrayna Cumhurbaşkanı, BM'de Kırım'daki hak ihlallerini dile getirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Toplantısı kapsamında video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, Rusya’nın Kırım’ı işgalini hatırlatarak, -“BM güvenlik konseyi daimi üyelerinden birisi tarafından bağımsız bir ülkenin egemenliğinin ihlali kabul edilemez.” dedi.

Kurultay

Ukrayna Cumhurbaşkanı, BM'de Kırım'daki hak ihlallerini dile getirdi

Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleşen BM Genel Kurul görüşmelerinin ikinci gününe girildi. 23 Eylül 2020 tarihinde BM'ye hitap eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, zirve kapsamında yaptığı konuşmada Ukrayna'nın Rus işgali altındaki toprakları Kırım ve Donbas bölgesinde yaşananları dile getirdi.

"1945 MODEL MEKANİZMALAR&8230;."

Zelenskıy, BM güvenlik konseyi daimi üyelerinden birisi olan Rusya'nın bağımsız bir ülke olan Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ederek Kırım'ı işgal etmesinin kabul edilemez olduğunu "Bu, 1945 modeli mekanizmalarının bugün işe yaramadığını kanıtlıyor." ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY, BM'DE KIRIM'DAKİ HAK İHLALLERİNİ DİLE GETİRDİ

Genel kuruldaki konuşmasında Kırım'da yaşanan insan hakları ihlallerine ve Kırım Tatarlarının Kırım'da yaşadığı baskılara dikkat çeken Ukrayna Cumhurbaşkanının konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

"Teknoloji dilinde, BM dünyayı kritik hatadan koruyan bir 'yazılım' oldu. Ancak kabul etmeliyiz ki sistem artan bir şekilde sorun veriyor. Rusya Federasyonu'nun 21. yüzyılda Kırım'ı ilhakından söz ediyorum. 7 senedir Donbas bölgesinde saldırganlık yapan devlet. BM'nin kurucuları 75 sene sonra Avrupa'da bir savaş olduğunu öğrenselerdi nasıl hissederlerdi?"BM
Kırım
Zelenskiy

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar