Üçlü Kıbrıs Görüşmesini değerlendiren Akıncı: Olumlu bir adım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile Almanya'da görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurultay

Üçlü Kıbrıs Görüşmesini değerlendiren Akıncı: Olumlu bir adım

Akıncı, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen üçlü gayriresmi Kıbrıs görüşmesine ilişkin, "Buradan Kıbrıs'a iyi haberlerin ulaştırılmasını temenni etmiştim. Kanaatimce bugün burada atılan olumlu bir adımdır.'' dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamalarda, BM Genel Sekreteri Guterres'in sürece katkısının önemine dikkat çekti.

Akıncı, "Hatırlanacağı gibi Crans Montana'da yaşananlardan sonra, iki yılı aşkın bir süredir Genel Sekreter sürece doğrudan dahil olmakta isteksiz davranmıştı. Bir yıl kadar önce (BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi) Sayın Jane Holl Lute'u görevlendirmiş ve referans kavramlarının oluşması için bir çalışma başlatılmıştı. Kendisi doğrudan devreye girmeyi de gerekli gördü." ifadelerini kullandı.

ERSİN TATAR, CUMHURBAŞKANI AKINCI'YA UYARILARDA BULUNMUŞTU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Meclis'teki konuşmasında, Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeleri kendilerinin de yakınen takip ettiklerini, bu görüşmenin "gayrı resmi" olduğunu ifade etmişti.

Tatar, "olağanüstü kritik bir dönemden geçilirken Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Berlin'de sözlerine çok dikkat etmesi gerektiğini" söylemişti.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar