Halep'te kuşatma yarılıyor: Muhalifler saldırıyor, siviller lastik yakıyor, 5 Rus helikopteri düştü

Suriye rejimi, müttefiki Rusya ve bölücü terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin dört bir yandan kuşattığı Halep'te hurç operasyonu başladı. Kuşatma dışındaki Muhalif birlikler ile kent içinden birlikler güney batı cephesinden koridor açmasına çok az bir mesafe kaldı. Çoğunun Türkmenlerin oluşturduğu Siviller de hava bombardımanlarını engellemek için her yerde araç lastikleri yakmaya başladı. Gelen son bilgilere göre Rusya'ya ait 1 savaş helikopteri düşürüldü...

Kurultay

Halep'te kuşatma yarılmak üzere: 500 metre kaldı

Suriye'nin garip Türkmen kenti Halep Temmuz ayı başından bu yana Suriye Rejimi, müttefiki Rusya ve bölücü terör örgütü PKK'nın kuşatması altında. Kentte bulunan 200 bini Türkmen, 500 bin sivil açlığa terkedilmiş durumda. Kuşatmayı yarmak isteyen muhalifler güçlerini birleştirerek, hurç operasyonuna başladı. 

Bir Rus Helikopteri düşürüldü

Operasyonlar Rus Hava Kuvvetleri'ne ait 1 helikopterin düşürüldüğü, 3 mürettebatın öldüğü ve ikisini akıbetinin belli olmadığı Kremlin tarafından da doğrulandı. Ağır kayıplar veren Rejim ve müttefikleri mevzilerde tutunmaya çalışıyor.

Kuşatmanın Güneybatısı'nda başlayan operasyona dışardaki ve içerdeki güçler birliklte katılıyor. Halep'in güneyinde bulunan Askeri Kolej ile Topçu Koleji düşerse kuşatma üyük ölçüde yarılmış olacak. Çatışmaların giderek yoğunlaştığı bu bölgede muhalifler başarılı olursa, siviller için de insani koridor oluşmuş olacak.

SİVİLLER LASTİK YAKIYOR

Öte yandan operasyona siviller de araç lastikleri yakarak destek veriyor. Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının saldırılarında görüş mesafesin engellemek amacıyla yakılan lastiklerin işe yaradağı görülüyor. Halep'in üstü kara dumanlar kaplı. Bu arada muhaliflerin kontrolündeki bölgelerdeki tüm camilerden selalar okunuyor. 

Halk direnişçilere moral vermek için caddelerde yürüyüşler düzenliyor.

Rejim güçlerinin bu ay kentin kuzeyindeki muhaliflerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü sağlaması üzerine muhalif bölgeler kuşatma altına girmiş ve siviller katliamla ile karşı karşıya kalmıştı.

 

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar