Üç Kırım Tatar siyasi tutsak daha Kırım'dan Rusya'ya sevk edildi

İşgal edilen Kırım'da, yasa dışı olarak alıkonulan üç Kırım Tatarı daha Akmescit'teki (Simferopol) tutukevinden yasa dışı olarak Rusya'ya sevk edildi. Siyasi tutsaklar Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov'un  işgal altındaki Akmescit'te bulundukları tutukevinden yasa dışı bir şekilde Rusya'ya gönderildiği öğrenildi.

Kurultay

Üç Kırım Tatar siyasi tutsak daha Kırım'dan Rusya'ya sevk edildi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Üçüncü Bahçesaray Grubu'ndan Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov'un  işgal altındaki Akmescit'te bulundukları tutukevinden yasa dışı olarak Rusya'ya gönderildi. Siyasi tutsakların avukatı Edem Semedlyayev durumu bugün öğrenerek Kırım Dayanışmasına bildirdi.

AVUKAT SEMEDLYAYEV, DURUMU MÜVEKKİLLİNİ ZİYARETE GİDİNCE ÖĞRENDİ

Kırım Dayanışmasına açıklamalarda bulunan avukat Edem Semedlyayev, "Bugün müvekkilim Seytumer Seytumerov'u ziyarete gittiğimde, Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov olmak üzere üçünün dün Rostov-na-Donu'ya sevk edildiğini öğrendim." ifadesini kullandı. 

Bilindiği gibi 5 Kasım 2020 tarihinde Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 6 Kasım 2020'de yargılanan Üçüncü Bahçesaray Grubu'ndan Osman Seytumerov, Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seitmemetov'un temyiz dilekçelerini reddederek tutukluluk süresini 22 Nisan 2021'e kadar uzattı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit'teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev'in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar