Üç belediye başkanı terörle irtibatlı ve iltisaklı olmaları nedeniyle görevden alındı

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları terörle bağlantılarının olması gerekçesiyle ve teröre desteklerinin tespit edilmesi sonucu görevlerinden alındı.

Kurultay

Devlet, terörle bağlantılı 3 belediyeye el koydu!

İçişleri Bakanlığı tarafından aralarında Ahmet Türk'ün de olduğu Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görev yerlerinden uzaklaştırıldı.


BELEDİYELERE YENİ GÖREVLENDİRMELER
Bakanlığın müdahalesi sonucunda, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı görevinden uzaklaştırıldı. Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu belediye başkan vekili olarak görevlendirildi. 


İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine yeni görevlendirmeler yapıldı.


GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMALAR TERÖRE DESTEKLERİN TESPİTİ SONUCU GERÇEKLEŞTİ
Bu kapsamda, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırıldı.


VALİLER BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ OLARAK ATANDI
Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin'e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.


HDP'Lİ BİRTAKIM KİŞİLER BELEDİYEYE SOKULMADI
Hakkında yürütülen terör soruşturmaları nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan'ın aralarında bulunduğu grubun belediye binasına girişine güvenlik güçlerince binada arama yapıldığı gerekçesiyle izin verilmedi.


POLİS ISRARLI HDP'Lİ GRUBA GEÇİT VERMEDİ
Bakanlığın kararının ardından Özgökçe, Orhan, HDP İl Başkanı Ümit Dede, HDP'li belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu grup, İpekyolu ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi binasının önüne geldi. 


Çevrede güvenlik önlemi alan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, binaya girmek isteyen gruba izin vermedi.

EKİPLER ARAMANIN SÜRMESİ NEDENİYLE GRUBU DAĞITTI

Binada aramanın devam etmesi nedeniyle girişlere izin verilmeyeceğini ileten ekipler, gruptakilere dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. 
Emniyet güçleri ve binaya girmekte ısrar eden milletvekili Orhan arasında kısa süreli tartışma yaşandı ve bir süre bekleyen grup, daha sonra dağıtıldı.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar