Twitter, Trump'ın şiddete teşvik eden paylaşımları gerekçesiyle hesabını askıya aldı

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın ve Trump’ın seçim kampanyası ekibinin hesabını askıya aldı. “realDonaldTrump” kullanıcı isimli hesabı askıya alındıktan sonra, yazılı açıklamasını başkanlık makamının resmi hesabı olan “POTUS” hesabından paylaşan Trump, yakın gelecekte kendi platformlarını kurma ihtimallerini de değerlendirdiklerini söyleyerek, “Bizi susturamayacaksınız” dedi. Trump, “Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin.” diye ekledi. Duruma tepki gösteren bir diğer isim Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise “Ayetullah (Hamaney) tweet atabiliyor ama Trump atamıyor. Bu durum, Twitter’ı kimlerin yönettiğine dair çok şey anlatıyor.” dedi.

Kurultay

Twitter, Trump'ın şiddete teşvik eden paylaşımları gerekçesiyle hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter tarafından dün 20 Ocak'ta görevini Joe Biden'a devredecek ABD Başkanı Donald Trump'ın resmi Twitter hesabı kalıcı olarak askıya alındı. Twitter'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve bunların etkileri inceledikten sonra hesabı daha fazla şiddete teşvik etme riski nedeniyle kalıcı olarak askıya aldık" ifadeleri kullanıldı.

TRUMP'TAN TWİTTER'A TEHDİT GİBİ HATIRLATMA

Trump, resmi Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasının ardından başkanlık makamının resmi hesabı olan "POTUS" hesabından yazılı açıklama yaparak, "Uzun zamandır Twitter'ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum, Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükumetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır." şeklinde konuştu.

TRUMP'TAN TWİTTER'A: SUSTURAMAYACAKSINIZ

Twitter'ın hesabını askıya alacağını önceden öngördüğüne değinen Trump, "Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız." dedi. Twitter'ın, ifade özgürlüğünü sağlamadığını söyleyen Trump, "Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin." diye konuştu.

POTUS HESABINDAN YAPILAN AÇIKLAMA DA SİLİNDİ

Trump, "realDonaldTrump" kullanıcı isimli hesabı askıya alındıktan sonra, yazılı açıklamasını başkanlık makamının resmi hesabı olan "POTUS" hesabından paylaştı. Ancak paylaşımdan kısa süre sonra Twitter, bu paylaşımı da sildi.

TRUMP'IN SEÇİM EKİBİNİN HESABI DA ASKIYA ALINDI

Twitter ayrıca, ABD başkanları için kullanılan "POTUS" adlı hesaptaki yeni paylaşımları da kaldırırken, Trump'ın seçim kampanya ekibinin hesabı olan "TeamTrump" sayfasını da askıya aldı.

CUMHURİYETÇİ SENATÖRDEN TEPKİ: HAMANEY TWEET ATABİLİYOR AMA

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump'ın Twitter hesabının askıya alınmasına tepki gösterek Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Twitter beni bu açıklamayı yapıyorum diye engelleyebilir ancak ben bu kadere razıyım: Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya alma kararınız ciddi bir hata. Ayetullah (Hamaney) tweet atabiliyor ama Trump atamıyor. Bu durum, Twitter'ı kimlerin yönettiğine dair çok şey anlatıyor." ifadelerini paylaştı.

Twitter, Çarşamba günü Kongre binasının Trump yanlıları tarafından basılmasından sonra Trump'ın hesabını geçici olarak 12 saatliğine askıya almış, şiddete teşvik eden paylaşımların sürmesi durumunda hesabın kapatılacağını duyurmuştu.
Facebook hesabının da başkanlık döneminin sonuna kadar askıya alındığı duyurulan Trump, 20 Ocak'ta görevini Joe Biden'a devredecek.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar