Tuzhurmatu'da yine olaylar çıktı! Türkmen kasabasını PKK mı karıştırıyor?

Türkmen kasabası Tuzhurmatu'da kontrolü ele almak isteyen Kürtler ile Haşdül Şabi birlikleri arasında çatışma çıktı. Kasabada gerginlik sürerken, Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi her iki tarafı da sükunete davet etti.

Kurultay

Tuzhurmatu'da yine PKK provakasyonu mu?

Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da kontrolü ele almak isteyen Türkmenlerin de içinde bulunduğu Haşdül Şabi ile Kürt Peşmergeleri arasında olaylar yine patlak verdi. Çıkan çatışmada Peşmergelere ait iki tank patlatılarak, kullanılamaz hale getirildi. Olayların tekrar alevlenmesi üzerine Irak Türkmen Cephesi #ITC bu sabah Kerkük'te olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya başkanlık eden ITC Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi basına bir açıklama yaparak son gelişmeleri değerlendirdi ve Tuzhumatıu'da dün gecen cereyan eden çatışmalarından sınır dışımdan gelen illegal grupları suçladı.

Türkmen ilçesi Tuzhurmatu Irak merkezi Hükümet'i ve kuzey Irak yerel Yönetimi'nin arasındaki anlaşmasızlığın kurbanıdır.

Daha önce defalarca Tuzhurmatu'da güvenlik durumun kötü olduğu söylediklerini ifade eden Türkmen Cephesi lideri, Irak Merkezi Hükumeti ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi'ni ilçede olan bitenlerden sorumlu tuttu. Salihi ayrıca, kasabadaki tüm grupları sükunete davet etti.

Tuzhurmatu'da olayların arkasında PKK'nın olmasından endişeliyiz

Salihi, "Türkmen ilçesi Tuzhurmatu Irak merkezi Hükümet'i ve kuzey Irak yerel Yönetimi'nin arasındaki anlaşmasızlığın kurbanıdır. Irak Türkmen Cephesi #ITC genel başkanı milletvekili Erşat Salihi,Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'daki olaylardan PKK terör örgütünün sorumlu olduğu endişesindeyiz." dedi.

#24 Nisan Irak Türkmen Cephesi #ITC kuruluş yıldönümü,Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'daki olaylardan dolayı karşılama törenini Yarıda kesti.

İKİ TANK BÖYLE PATLATILDI

Tuzhurmatu'da Türkmenler ile Kürtler arasında çatışma, sorumlu PKK mı?

Özdemir HÜRMÜZLÜ / KERKÜK

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar