Tuzhurmatu'da Türkmen- Kürt çatışması devam ediyor: Peşmerge yağmaya başladı

Irak'ın Türkmen kasabası Tuzhurmatu'nun kontrolünü ele geçirmek isteyen Talabani'ye bağlı Kürt Peşmergeler ile Türkmen güçler arasında çatışmalar sürüyor. Olaylarda 5 Türkmen hayatını kaybederken, 3'ü üst düzey olmak üzere 12 peşmerge öldürüldü. Peşmergeler, Türkmen mahallelerinde yağmaya başladı.

Kurultay

Tuzhurmatu'da Türkmen- Kürt çatışması devam ediyor


Irak'ın Selahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçen 23 Nisan günü başlayan Peşmerge güçleri ile Türkmenler arasında çatışmalar devam ediyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği KYB'nin medya organ PUK Media'ya göre çatışmalarda 3'ü Peşmerge komutanı olmak üzere Kürt tarafından 12 kişi öldü.

24 Nisan günü ilçeye KYB'li Kerkük valisi Necmettin Kerim ve Bedir Tugayları komutanı Hadi Elamiri'nin gelmesi üzerine ateşkes ilan edilse de çatışmalar durmadı. Dün gündüz saatlerinde Peşmerge güçleri Türkmen semtlerini havan topuna tuttu. Havan mermileri Mustafa Ağa, Aksu ve İmam Ahmet mahallelerinde sivil Türkmen vatandaşların evlerine isabet etti ve yaralananlar oldu. İlçede bulunan Kürdistan İslam Cemaati parti binasından Türkmenlere açılan ateş sonucu Türkmenler arasında yaralananlar oldu. Bunun üzerine Türkmenler, parti binasını kuşatarak ele geçirdiler. Resmi olmayan bilgilere göre Türkmen tarafından 5 kişi öldü ve 62 kişi yaralandı.Irak Türkmen Cephesi Selahettin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu parti binasına düzenlenen saldırı ile ilgili olarak, " Bir kurşun gelirse yüz kurşun ile cevap veririz" diye konuştu. Öte yandan sosyal medyada da Peşmerge taraftarı sayfalardan Türkmen evlerini yağmalama ve yakma fotoğraflarını paylaşıldı.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar